die vlakbij de kerk woonden ergerden zich niet al leen over het werken op zondag, maar ook omdat de slopers (4 man) met veel leien tegelijk over het dak liepen, terwijl er steeds was verteld: "Het dak is zo slecht, daar zak je zo doorheen Na die twee dagen "slopen" was er twaalf dagen rust. Op 19 maart moest de torenspits er aan gelo ven. In de Schager Courant van zaterdag 20 maart staat daarover: "Sinds gistermorgen bezit het Nederlands Hervormde kerkje van Veenhuizen geen torenspits meer: met behulp van een zware trekker werd het spitsje, eeuwenlang een herkenningspunt in het vlakke West-Friese land, door de slopers omver getrokken. Het hield de eer aan zichzelf. Voor het zich overgaf, verspeelden de slopers er nog drie staalkabels op Daarna heeft de sloop nog 15 da gen geduurd. De kerk zat toch steviger in elkaar dan van te voren was gedacht. In totaal zijn er 10 staal kabels stuk getrokken9. En toen stond alleen het koor nog met de graftombe van Reinout van Brederode. Om het beeld te beschermen werd het beeld afgedekt met strobalen. Belonje en Bloys van Treslong Prins hadden in 1928 de grafzerken van de kerkvloer pro beren te ontcijferen, maar de meeste grafzerken la gen onder de plankenvloer.5 Bij de sloop was er een uitgelezen mogelijkheid geweest om alle grafzerken te inventariseren. Belonje is niet in kennis gesteld van de aanstaande sloop en toen hij er achter kwam, was het reeds te laat". Op 4 juni 1965 staat in de Alkmaarse Courant: "Overigens schijnt men in het algemeen nogal slor dig te hebben gewerkt, want in een andere hoek van het terrein liggen, achter hoge stapels spanten, psalmenboeken en bijbels uit de vorige eeuw in de modder te vergaan. Dat zo'n belangrijke graftombe nog zo'n tijd onder de strobalen moest liggen riep bij som migen vragen op. Navraag bij de gemeente le verde het volgende antwoord op: dat het al lemaal moeilijk anders kon. Zo 'n marmeren graftombe is een heel gevaarte. En de ratten en muizen lusten toch geen steen Voorlopig zal het wel zo blijven. Bovendien is het toch maar voor een halfjaar of zo, dan staat het nieuwe kerkje er ondertussen wel Op 21 oktober is het bovenste gedeelte van het praalgraf overgebracht naar het nieuwe kerkje en ontdekten Piet Nap en anderen dat er een grafkelder onder was10. Het was ze ontgaan dat in 1846 De Kruyff reeds een tekening had ge maakt van de grafkelder, die overigens bij de bouw van de kerk in 1862 veranderd is. In 1847 is er door de provincie Noord-Holland een kapel om het praalgraf van Reinout van Brederode gebouwd en De Kruyff had dat ge tekend12. Bij de sloop van de kerk is dat gege ven niet boven tafel gekomen, zodat men in 1965 verrast kon zijn dat er een grafkelder on der zat. Voor de ingang van de grafkelder stond een steen, waardoor men vroeger vanuit de kerk in de grafkelder kon komen. Het werd "eenvoudiger" gevonden een opening in het dak van de grafkelder te maken. Bij inspectie van de kelder bleken er 8 mensen in te liggen. Op zaterdag 23 oktober is de kapel gesloopt10. Kort daarna heeft Nap de grafkelder in elkaar geslagen (eigen waarneming, A.K.). De graf kelder verdween onder het maaiveld en een boom werd geplant om te markeren waar het graf zich bevond. Val van de spits van de kerk bij de sloop in 1965 rechts: gat in bovenkant grafkelder Reinout van Brederode. 1965 p>

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2015 | | pagina 20