het kerkje gerestaureerd diende te worden en niet gesloopt. Ik vroeg om stemming, maar dominee Stam vond dat niet nodig. Het bestuur had al besloten om het kerkje te slopen. Ik heb toen gezegd: "Dan komen wij als mosterd na de maaltijd". En nou gaat Nap het nieuwe kerkje bouwen. Dat zal 20.000 a 25.000 gulden kosten. Daar heb je nog niet eens een directiekeet voor. Meneer, dit alles is tegen de wil van alle Veenhuizers. De redacteur wil ook de andere kant van het verhaal wel horen en gaat bij ds. Stam langs in Nieuwe Niedorp. Voor het commentaar op de uitlatingen van de heer Bruin had hij ook de heer Nap uitgenodigd. Dominee Stam vertelt, voor dat Nap aanwezig is, over de onmogelijk grote kerken, die in de negentiende eeuw bij honderden zijn gebouwd. "Een en ander was een gevolg van het tegen elkaar opbieden der gemeenten. Als het ene dorp een grote kerk bouwde, moest het dorp ernaast een nog grotere kerk hebben. En zij waren van een monsterlijke kitch". Toen hij in april 1962 in Veenhuizen kwam, trof hij het kerkgebouw in een vrij onbruikbare toestand aan. Na veel wikken en wegen in het kerkbestuur is tenslotte toch beslo ten om de kerk te slopen. Niemand vond dat prettig. "Het kerkje ligt er leuk, het is een aardig torentje en zo, dat voe len we allemaal wel, maar we moeten reëel zijn. De vergadering van 27 november met de lidmaten was niet bedoeld om te praten over de vraag of de kerk al dan niet gesloopt moest worden, maar wat we verder zouden gaan doen. Het besluit tot sloop was namelijk reeds gepubliceerd in het blad van de Nederlands Hervormde Kerk. De vraag was: "Wil men in Veenhidzen zijn geloof nog belijden?" In de vergadering bleek dat het geval en daarom is aan de heer Nap de opdracht verstrekt een bescheiden kerkge- bouwtje te ontwerpen en te bouwen. De prijs waarover we denken was de reeds door de heer Bruin genoemde 20.000 a 25.000 gulden. En wat de heer Bruin betreft "Hij heeft vroeger in het bestuur gezeten. Hij heeft een liefde voor dit gebouwtje, maar zijn liefde is een beetje blind". Bruin was overigens niet de enige die niet begreep waarom er van de gemeente en de provincie geen geldelijke steun voor het opknappen van de kerk kwam. Tenslotte was de gemeente eigenaar van de toren en was de toren in 1960 gerestaureerd. Het koor waar Reinout van Brederode in lag was eigendom van de provincie. In 1847 had de provincie aan de toenmalige middeleeuwse kerk een koor laten bou wen volgens de tekeningen van De Kruyff. De provincie had er toen voor gezorgd dat het praalgraf in Veenhuizen bleef en een betere huisvesting kreeg dan het "hok" wat er omstreeks 1790 omheen gezet was. Maar zowel gemeente als provincie hadden het te druk met de "vooruitgang". 17. Liever sloop Op 25 januari komt er een volgend artikel over het kerkje van Veenhuizen in de Schager Courant. De president-kerkvoogd Kroon geeft aan dat het besluit van de sloop reeds gepubli ceerd is in het blad van de Nederlands Hervormde Kerk, maar het "nog niet officieel vaststaat, dat het pittoreske gebouwtje zal wor den afgebroken Zeven leden van het kerkbe stuur gingen akkoord met het voorstel de oude kerk te slopen en een nieuw bescheiden kerkge bouw te plaatsen; drie leden stemden tegen. De plannen voor de nieuwbouw zijn nog in een be ginstadium en de tekening is nog niet klaar. Op de vraag wat voor kerkje Kroon persoonlijk het liefst ziet, antwoord hij"Geen koolschuur of kippehok! Bovendien moet het zijn aangepast aan dit landschap". Kuiper, jarenlang diaken geweest, is niet tegen het besluit om te slopen, "Er is over het voorstel om de kerk af te breken gestemd. De notabelen mochten hieraan niet deelnemen, maar konden wel advies uitbren gen". Kuiper noemt ook het voorstel van Onneweer. Hij vertelt: "De muren, die verzak ken, worden niet verbeterd. Maar de aannemer kan voor dit bedrag (f 9.000,-) alles waterdicht maken Vertrek ds. Stam door overgang naar Ring Alkmaar Op 18 maart 1964 zit ds. Stam voor de laatste keer de vergadering voor. Veenhuizen gaat op 1 april over naar de Ring Alkmaar en krijgt een andere consulent. In de eerstvolgende vergadering is de voorzitter ds. Boonstra uit Alkmaar. In die vergadering gaat een tekening rond van het te bouwen kerk je. De financiën zijn niet best en de kerkdien sten worden slecht bezocht. In de vergadering van 10 maart 1965 wordt aangegeven dat het slopen van de kerk was aanbesteed. De maquette van het kerkje werd getoond. De bouwsom zou ongeveer 30.000,- bedragen. Hierbij was het interieur niet meegerekend. Besloten wordt aan de leden een brief te sturen over de sloop van de kerk. De sloop Wat in de notulen van 10 maart niet staat is, dat op zaterdag 6 maart een begin gemaakt was om de leien van de kerk te halen en ze dat werk op zondag 7 maart hadden afgemaakt. Degenen

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2015 | | pagina 19