onderhevig aan de goedkeuring en controle door ingenieurs van het ministerie van Waterstaat. In tegenstelling tot wat vaak wordt gedacht is het begrip Waterstaatskerk niet ver bonden aan een bepaalde bouwstijl''. Op 19 december 1861 wordt te Haarlem de aanbesteding gehouden voor "Het bouwen van eene Kerk met Toren voor de Hervormde gemeente te VEENHUIZEN (Noord Holland) en van eene Kapel voor het monument van REINOUT VAN BREDERODE, aldaar"5. De eerste steen voor de kerk is gelegd door Ds. Joh. Wijs, predikant dezer gemeente op 16 april 18626. Wanneer de kerk in gebruik is genomen heb ik niet kunnen achterhalen. Wil je een kerk behouden, dan moet deze onderhouden worden, maar "met het oog op de chronische leegte der kas van de kerkvoogdij" zoals het in de notulen van 8 maart 19297 verwoord staat, werd het onderhoud wel eens op de lange baan geschoven. In de notulen van 1 november 1957 staat: "De ingekomen stukken worden doorgenomen en vele om subsidies worden aan de kant gelegd om reden [dat] de kerkvoogdij het moeilijk heeft en verzocht zal worden om subsidie van de diakonie te krijgen om reden [dat er] hoognodige voorzie ningen aan de kerk moeten gebeuren Als in de vergade ring van 27 november 1957 de kerkenbouwactie ter sprake komt, is de meerderheid van mening dat zolang onze kerk dringend restauratie behoeft, men niet aan die actie zal deelnemen. In 1961 levert deze actie de kerk toch 105,73 op! Een discussiepunt in de gemeenteraad van Heerhugowaard is vanaf 1919: "Is de toren van de kerk van Veenhuizen ei- 15. gendom van de gemeente Heerhugowaard of is de toren eigendom van de Nederlands Hervormde Kerk. Ondanks veel zoekwerk in archieven komen ze er niet echt uit en wordt in de vergadering van 27 mei 1960 gezegd dat "de gemeente Heerhugowaard het onderhoud van de toren heeft, maar de Hervormde Gemeente is de eigenaar".8 In 1960 heeft nog onderhoud aan de toren plaatsgevonden door de gemeente Heerhugowaard. Dominee Stam In april 1962 komt ds. Stam, dominee in Nieuwe Niedorp, als consulent naar Veenhuizen. Hij treft daar een onvolledig be stuur, dat al jaren de zaak draaiende houdt. Ds. Stam wil een volledig bestuur waarbij de af zonderlijke besturen van "kerkenraad" en "kerkvoogden en notabelen"gezamenlijk gaan vergaderen. Op 14 september 1962 komt de nieuwe kerkenraad voor het eerst bij elkaar. In die vergadering wordt voor het eerst gesproken over de kerkrestauratie al is men al bezig met een verlotingscommissie om gelden bij elkaar te krijgen. Men noemde deze actie "Dicht het dak" omdat het dak lekte vanwege een paar ka potte leien. In de Schager Courant komt een ar tikel over de actie "Dicht het dak". Het artikel eindigt met: En daarom zal dat dak van de kerk binnenkort geen druppel meer doorlaten en de doormetselde muren de hervonnde ge meente weer veilig omsluiten"9. Sloop wordt voorbereid In de vergadering van 2 januari 1963 komt aan nemer Nap, die een paar maanden daarvoor be noemd is tot ouderling, met het idee de kerk te slopen en er een gebouwtje voor in de plaats te zetten. Op 15 maart toont Nap een schets van een nieuw kerkje, maar eerst zal er nog contact gezocht worden met de Bouw- en Restauratiecommissie van de Nederlands Hervormde Kerk. Dat gesprek wordt gehouden op 27 maart. Op 14 mei is er van die commis sie een negatief advies voor het behoud van de kerk. Door de verzakking van de kerk, wat mo gelijk een gevolg is van de verlaging van het polderpeil, zal er geheid moeten worden om de kerk enige stevigheid te geven. Dat maakt de restauratie kostbaar. Zij denken dat het restau reren 100.000,- gaat kosten. De commissie geeft dan ook het advies te overwegen de kerk te slopen en een kleiner kerkje te bouwen. Niet imeiiTiMTfli Ontwerptekening kerk Veenhuizen 1862

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2015 | | pagina 17