JÉL* SLOOP EN NIEUWBOUW VAN HET KERKJE VAN VEENHUIZEN IN 1965 Nederland is na de oorlog bezig met wederop bouw. Als in 1957 mr. Molleman burgemeester van Heerhugowaard wordt, wil hij ook wel mee in de vaart der volkeren. Hij weet in korte tijd in dustrie naar Heerhugowaard te halen en ook wo ningbouw te realiseren. Vooruitkijken is belang rijk. Geschiedenis is "iets wat geweest is". Een aanvraag voor de sloop van de Nederlands Hervormde Kerk te Veenhuizen is niet iets om te onderzoeken of we iets waardevols weggooien. Voor de gemeente is het ook nog voordelig, want dan hoeven ze het onderhoud van de toren niet meer te betalen. De desinteresse in de geschiedenis zorgde ervoor dat het beeld van Reinout van Brederode van zijn grafkelder werd gehaald. Als men historisch be wuster was geweest, dan zou het nieuw te bouwen kerkje anders gelokaliseerd zijn. In Veenhuizen is tot nu toe viermaal een kerk ge bouwd. De eerste kerk, waarvan men bij archeolo gisch onderzoek paalresten heeft gevonden, dateerde uit de dertiende eeuw en was vermoedelijk een com pleet houten gebouwtje. Daarna is er een stenen kerk gekomen waarvan sommigen veronderstellen dat zij omstreeks 1460 is gebouwd. De klok komt tenslotte uit 1460. Vaak werd in een dorpskerk een klok ge hangen die eerder in een stad dienst had gedaan. Het is goed mogelijk dat de middeleeuwse kerk later dan 1460 is gebouwd. Van deze kerk zijn verschillende tekeningen ge maakt. De oudste tekening, die ik heb kunnen vin den, is van Cornelis Pronk uit 1729'. In 1785 tekent Hendrik Tavenier het kerkje van Veenhuizen en vier jaar later doet hij dat nog eens. Dan is het koor ver dwenen en vervangen door een kleine aanbouw met een lessenaardak om Reinout van Brederode onderdak te bieden2. Het praalgraf was eigendom van de familie Van Brederode. Op 7 december 1843 verkoopt de toenmalige eigenaar, Rijka Maria van Cats, de grond met al wat erop staat aan Klaas Blom, landman en gemeenteontvanger van Veenhuizen. Klaas Blom verkoopt het beeld aan een verzamelaar in Hoorn. Vooral door toe doen van Pieter Opperdoes Alewijn, lid van de Provinciale Staten van Noord-Holland, kunnen de "Kerkvoogden der Hervormde Gemeente te Veenhuizen, daartoe gemachtigd door Gedeputeerde Staten, een gebouw en erf, ter grootte van 25 vierkante meter waarin een grafkelder en een monument van Reinout van Brederode"3 kopen. Nadat de koop gesloten is, wordt de hoofdinge nieur van Provinciale Waterstaat van Noord Holland, De Kruyff, opgedragen "Een ontwerp te doen opmaken van het daarstellen eener af sluiting van het monument, ofwel tot het bou wen eener Kapel over den grafkelder en tom be" 3. In 1847 is de kapel gebouwd en zijn er restauraties aan het beeld en de grafkelder ver richt3. Waterstaatskerk 1862 De derde kerk die gebouwd is, was een zoge naamde Waterstaatskerk. Waterstaatskerk is de benaming voor Nederlandse kerkgebouwen die tussen 1824 en 1875 met financiële steun van de landelijke overheid werden gebouwd. Het ontwerp en de bouw van dergelijke kerken was tekst: Ab Klomp Tt*nunif«n Cornells Pronk, Veenhuizen, 1729 Tavenier, Veenhuizen, 1789

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2015 | | pagina 16