zorging. Het werk is sterk afhankelijk van de natuur en de weersomstandigheden. De boeren hebben de zorg voor een gezonde en kwalitatief goede veestapel, voor het bemesten, zaaien, bewerken en oogsten van hun gewassen en de op slag van de voorraad producten. Zij onderhouden ook hun gereedschappen en de boerderij. Alle gezinsleden helpen mee van jongs af aan onder het motto: vele handen maken licht werk. Boeren met grote gezinnen hebben goedkope ar beidskrachten. Ook de vrouwen hebben een belangrijk aan deel. Veel vertier voor jonge mensen is er niet. Als ze ergens heen gaan doen ze dat meestal lopend en soms gaan ze met paard-en-wagen. Ook Gerrit gaat er af en toe op uit. Op zondag naar de kerk. Daar kom je veel bekenden en familie tegen. Er worden nieuwtjes en roddels uitgewisseld. Vaak gaan ze op familiebezoek. Naar de markt gaan is ook een uitje. Een paar keer per jaar is er kermis in de omgeving. Dan wordt er ook gedanst. Hij leert Maartje Zuurbier ken nen. Zij komt uit een groot gezin en is een goede partij, dochter van een boer. Maartje Zuurbier wordt in 1836 ge boren uit het huwelijk van Jacobus Zuurbier met Grietje Rood. Als Gerrit 26 is en Maartje 21 gaan zij trouwen. Op 14 ja nuari 1858 is de inzegening. Het is een grote bruiloft. Maartje draagt een gouden kap. Dat is een teken van wel stand. Na hun huwelijk gaan Gerrit en Maartje in Heerhugowaard wonen. Ze betrekken de boerderij aan de Groenedijk 3. Die boer derij erven zij van Jacob Zuurbier, de va der van Maartje. Het gaat Gerrit en Maartje voor de wind. Zij gaan investeren. In 1873, na het overlijden van Grietje Rood, de moe der van Maartje, koopt Gerrit een tweede boer- STADSNIEÜ WS. derij in Heerhugowaard, van Jan Kieft. En later komt daar nog meer bijGerrit wordt landman genoemd en met recht. Maar de belangstelling van Gerrit gaat verder. Hij leeft in een tijd, waarin de basis wordt ge legd voor moderne ontwikkelingen. Schaalvergroting speelt in die tijd al een rol. In 1854 worden Veenhuizen en Heerhugowaard samengevoegd. Op het gebied van vervoer ver andert er veel. Het vervoer gaat vooral over water, maar de weg wordt steeds belangrijker. In de winter is de Middenweg in Heerhugo waard vaak nauwelijks begaanbaar. In 1866 wordt de Middenweg verhard. Dat is een kost bare aangelegenheid, maar wel een enorme verbetering. In 1865 komt de spoorlijn Amsterdam naar Den Helder. West-Friesland beschikt in 1884 over een spoorverbinding tussen Hoorn en Enkhuizen, tussen Hoorn en Alk-maar en tus sen Hoorn en Medemblik (uit de geschiedenis van Stede Broec) Gerrit vindt het allemaal inte ressant. Hij heeft meer ambities. Hij wordt ook maatschappelijk actief. Als grondbezitter is hij "ingeland" van de polder. De ingelanden mo gen hun bestuurders voor de waterschappen kiezen: de hoofdingelanden. Die kiezen op hun beurt een dagelijks bestuur: de heemraden. De voorzitter, de dijkgraaf, wordt door de overheid benoemd. In "Het Nieuws van den Dag" van 19-10-1886 wordt gemeld dat Gerrit Wijnker is benoemd tot hoofdingeland (bestuurder) van West-Friesland voor Geestmerambacht. West Friesland is ingedeeld in vier ambachten, die elk een eigen gebied beheren. Geestmerambacht is daar één van. Onder de verantwoordelijkheid van Geestmerambacht vallen: het onderhoud van een gedeelte van de Westfriese omringdijk (de Zeedijk)het beheer van de Raaksmaatsboezem 1en de zorg voor de bemaling. Gerrit wordt ook lid van het be stuur van de banne (de banne is een deel van de waterschap en valt vaak samen met een ge meente) en van de polder van Veenhuizen. Gerrit is niet alleen geïnteresseerd in het bestu ren van de waterschap. Hij wordt ook lid van de katholieke kiesvereniging "Burgerplicht". Op 6 maart 1889 staat in de krant "Schuitemakers Purmerender" dat Gerrit met 113 van de 153 stemmen in de raad van Heerhugowaard wordt gekozen. Dat zijn veel Groenedijk 3, Heerhngowciard Haahiam, si Mei 189a Door tlca Coroimssai is fier Kóningin in dit gewiist, zijt? tot «etters voor 's Rijks diiecte belastingen benoemd, de hcerenJ. Schuyt te CistricumII. ScJtoeltuïji te Graft A, F. Kleiner Jr, te Haat!cmA. Borst te Harencaispcl; G. tV'ijeker te HecihugowaardH. Bi, Nieuwenhuysen te Hilversum ;1\ Leg uit Di. te Landsmeerj. Groot te Mtddelie; C. Asjes te Schagen P. Knijper te SdioorlP. Bakker te Warde N. Ubbels idemS. Blauw te Wognum en C. Ha ringbuizen te Wijdenes.

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2015 | | pagina 14