GERRIT WIJNKER EN MAART JE ZUURBIER De eerste Wijnker, die zich vestigt in Heerhugowaard is Gerrit. Genit Wijnker wordt in 1831 in een groot katholiek gezin in Nibbixwoud geboren. In zijn geboorteakte staat Winker. Ook zijn vader Dirk wordt Winker genoemd, maar tekent met Wijnker. Gerrit is de achtste van tien kinderen. Zijn opa Frederik Wijnker is gastarbeider, een arme hannekemaaier* uit Vestrup in Duitsland. Frederik ziet kans in 1787 met zijn vrouw Lijsbeth Werner en hun zoontje Johan naar Hoogkarspel te komen. In Vestrup is het armoe troef. De grond is onvruchtbaar. Er is nauwelijks werk. De vooruitzichten daar zijn droevig. Maar in Holland gloren volop kansen. Hun zoon Dirk Wijnker, de vader van Gerrit, pakt die kansen met beide handen aan. Dirk wordt in Hoogkarspel geboren en is wat wij nu noemen een allochtoon van de tweede ge neratie. Dirk trouwt met Aaltje Koog, een Westfriese boerendochter. Zij gaan in Nibbixwoud wonen. Dirk is ondernemend. Hij wordt eerst arbeider en handelaar ge noemd en later landman. Hij zet zich in voor de "katholieke zaak". Wanneer enkele voor aanstaande katholieken in 1864 een adverten tie plaatsen voor Hendrik Raat om in de twee de kamer te worden gekozen, staat Dirk daar bij. Een buitengewoon snelle en succesvolle integratie! Zijn kinderen zetten die lijn voort. Zij worden niet alleen boer, maar ook kerk meester, hoofdingeland, raadslid, bestuurslid. Zij nemen actief deel aan het leven in West friesland op tal van maatschappelijke posities. Gerrit Wijnker krijgt een mooie start. Hij gaat naar school. Dat is in die tijd al heel wat, want er is nog geen leerplicht. School wordt gezien als een luxe, maar het bepaalt wel je maatschappelijke mogelijkheden. Het komt Gerrit later uitstekend van pas. Met zijn drie oudere broers werkt hij thuis mee op de boer derij Het leven is hard. Van de tien kinderen haalt de helft de vijftig niet. Hygiëne en ge zondheidszorg zijn nog weinig ontwikkeld. Het meeste werk wordt met de hand gedaan. Het land ligt, in kleine kavels, her en der ver spreid in de omgeving. Het werk begint bij het krieken van de dag en eindigt als het don ker wordt. De dieren vragen dagelijkse ver- Tekst en heehl: Aclri Wijnker A I. KM AAK Gerrit Wijnker 1831 - 1923 Mauri je Zuurbier 1836-1902 Hannekemaaiers, in Noord-Holland meestal "Poepen" genoemd, waren seizoenarbeiders die in de hooitijd in grote groepen uit Westfalen in Duitsland kwa men en hun eigen gereedschappen meenamen. Naast het oogsten werden ze ook in gezet voor het wieden van akkers, hel z.g. stekelnijpen of stekelpikken. Deze arbeiders werden gedurende hun verblijf'op de boerderij gehuis vest. C vtó' m.KiVu I.Cnnispu

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2015 | | pagina 13