In het begin van hun trouwen hebben ze altijd een meisje voor het huishouden ge had. Dit was een nichtje, maar later ook andere meisjes. Er kwam bijna ieder jaar een kleintje bij. Toen de oudsten groter werden stopte dat en moesten de oudere kinderen helpen. Als je terugkijkt naar je jeugd, wat komt dan bij je op qua herinneringen? Hierbij denk ik bijv. aan gezamenlijk eten, tijdstippen waarop dit gebeurde. Het was een andere tijd, met weinig of geen apparaten. Wasdag, hoe zag dat er uit? Tussen de middag kwam iedereen thuis om warm te eten. Dat hebben we jaren ge daan. We hadden een tafel die uitschuif- baar was, daar konden we met zijn allen omheen zitten. Een stoel en daarnaast een krukje, zo konden we allemaal om de tafel zitten. We hebben een jaar of vier met 20 man gegeten. Daarna kregen de oudsten verkering. Op een gegeven moment kwa men de vrienden mee-eten, dan moesten de kleintjes aan het kleine tafeltje zitten. Toen de oudsten gingen trouwen veran derde dat natuurlijk. Mijn moeder bakte in het weekend drie krentenbroden en de bakker kwam elke dag 7 broden brengen en voor het week end 11 stuks. Die bewaarden we in een ton onder de trap, dan bleven ze langer vers. Mijn moeder sneed de broden altijd zelf. Ook maakte ze voor de winter groen ten in, in weckflessen en weckpotten. Ze maakte zelf kruisbessenjam. Op zaterdag maakte ze eten klaar voor zondag, want dan had je op zondag rust. We aten op zondag vaak soep met slaatje en pap of pudding met bessensap. Op maandag en op vrijdag was de was dag. In de bijkeuken stond een wasmachi ne en een wringer. Daar was mijn moeder de hele dag mee bezig. Wij moesten hel pen met de wringer. Als de was buiten niet gedroogd kon wor den, hing het overal in huis te drogen. Op die wasdagen aten we gemakkelijk, tijd om lang in de keuken te staan was er niet. Vaak aten we dan rode kool, of bruine bo nen. De boodschappen herinner ik me ook. Die gingen alleen op de pof bij Duinker aan de Stationsweg. De Vivo (Komen) kwam langs met een boodschappenboekje. Ook van de Kroon Bram van Schagen) en Petrus Smit, dat werd later Konijn. Wij vonden dat bar interessant en speelden met elkaar winkeltje, met het opschrijf boekje. Er kwamen ook verschillende bakkers langs, Bakker Rood uit 't Kruis en Bakker Rood uit het Zuid, Bakker Vlaar en Bakker Beets. Soms, als we iets vergeten waren, gingen we naar Duinker aan de Stationsweg. Maar ja, die was niet katholiek. In de vakantie haalden we wel eens brood bij bakker Riemsma, maar ook die was niet katholiek. Ik weet nog goed wanneer we de eerste tv kregen. Toen mijn ouders 25 jaar ge trouwd waren. Dus in 1968. Voor die tijd gingen we bij de buren tv kijken. Bij Huis van de fa milie Zuurbier aan de Middenweg 65 naast Glas, wo ninginrichting op de hoek Middenweg Stationsweg Op de tractor bij de boerderij met op de achter grond de Stationsweg

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2015 | | pagina 11