52. roep op een andere oomzegger van hem n.l. Gert Wijnker van Middenweg 9. Die had een groot gezin en derhalve kon er wel een van zijn dochters bij Heeroom intrekken als huishoudster. Zo kwam Afra Wijnker als huishoudster bij Heeroom. Toen die trouwde met Piet Pater uit Rustenburg, werd ze op gevolgd door haar zus Tiny. Tiny trouwde met Piet Beerse uit Heerhugowaard-Kruis en als laatste kwam hun zus Geer, die is ge bleven tot Heeroom in 1959 overleed. Daarna trouwde Geer met Piet Bijman en ging wonen in de Weere. De huishoudsters van Heeroom moesten niet alleen huishoudelijke taken verrichten, maar ze waren ook koster. Voor de H. Mis moes ten zij de spullen klaarzetten. Hiervoor had den ze dispensatie, want een gewone leek mocht niet met zijn handen aan de kelk of aan de hosties komen en zeker niet als het om een vrouw ging. Afra vertelde dat ze ie dere zaterdag naar de parochiekerk ging om miswijn en hosties te halen. Als het mooi weer was kon je Heeroom in het land zien lopen in zijn zwarte toog en met zijn handen op zijn rug de rozenkrans te bidden of te brevieren. Als wij zelf, bijvoorbeeld voor onze verjaar dag een rozenkrans gekregen hadden dan gingen we altijd meteen naar Heeroom om hem te laten wijden. Pas dan mocht je er mee bidden. Als het vrijdag was kwam de visboer langs en vaak kwam Pastoor van Diest van de parochiekerk langs voor een si gaar en een glaasje. Een van mijn eerste herinneringen uit mijn jeugd is het feit, dat Heeroom bij ons in de keuken aan tafel zat. Hij zat in de stoel van mijn vader en ik zat tegenover hem in de stoel van mijn moeder. Ik ging nog niet naar school, dus ik zal een jaar of drie geweest zijn. Heeroom probeerde mij de 'rollende r' te laten zeggen. Hij deed het dan voor en ik moest het nadoen. Toen Heeroom ouder werd kon hij op het laatst niet zo lang meer staan en werd de H. Mis lezen een probleem. Dit werd opgelost, toen hij toestemming kreeg om zittend op Boven: Pastoor Wijnker in zijn thniskapel Midden: Dirk Wijnker, een achterneef van pastoor Wijnker, die ook pastoor was. G. van Diest, pastoor van de Dionysiusker en rechts Cees Wijnker Onder: Nog een mooie foto van Cees Wijnker

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2014 | | pagina 54