HEEROOM CORNELIS WIJNKER Cornelis (Cees) Wijnker werd geboren in Heerhugowaard aan de Groenedijk 3 op 12 juli 1878. Hij is overleden op 4 november 1959 aan de Middenweg 61. Zijn ouders waren Gerrit Wijnker geboren 21 januari 1831 en overleden 9 november 1923 en Maartje Zuurbier, geboren 4 april 1836 en overleden 14 mei 1902. Op 26 oktober 1891 ging Cees naar het klein seminarie "Hageveld" in Heemstede. Toen Heeroom op 15 augustus 1904 tot priester gewijd werd in de St. Bavo te Haarlem, kreeg hij als cadeau van zijn ou ders een gouden kelk, afgezet met briljan ten, een gouden pateen en een gouden lepel tje. Voor het vervaardigen hiervan werd de gouden kap van zijn in 1902 overleden moeder, Maartje Zuurbier, gebruikt. Na het overlijden van Heeroom is de kelk met pa teen een lepeltje naar zijn achterneef Dirk Wijnker gegaan. Dirk was de zoon van Gerrit Wijnker en Anne Kieft uit Heerhugo waard en was eveneens pastoor. Zijn laatste standplaats was Tuitjenhorn. In de kerk van Tuitjenhorn staat tegenwoor dig de kelk met pateen en lepeltje nog uit gestald. Heeroom was de eerste katholieke priester uit Heerhugowaard. Zijn eerste standplaats als jong kapelaan was Hoek van Holland en vervolgens Nootdorp, Amsterdam (Parochie van de H. Nicolaas) en Rotterdam (Parochie van de H.H. Martelaren van Gorcum). In 1924 werd Heeroom benoemd tot pastoor in Oude Schild (Texel). Vervolgens werd hij bouwpastoor in Zandvoort en zijn laatste standplaats was Dordrecht, waar hij zijn 40- jarig priesterfeest heeft gevierd. In 1946 ging Heeroom met emeritaat. Hij wilde zijn oude dag graag doorbrengen in zijn geboortedorp Heerhugowaard en had daartoe een huis op het oog aan de Middenweg 133, waar momenteel fotostu dio Gerard Vlaar gevestigd is. Omdat deze woning eerst nog verbouwd moest worden had hij zijn broer Dirk gevraagd of hij niet zo lang in kon trekken in de boerderij Middenweg 63. Deze boerderij was toen nog eigendom van zijn broer Dirk, die daar tot 1939 had gewoond. Op dat moment werd Middenweg 63 bewoond door Piet Wijnker Dzn en Geertje Vlaar met hun ge zin. Deze boerderij was gebouwd in 1874 en de stolp er achter, waar de familie P. Neefjes heeft gewoond was in 1877 gebouwd. Op de plaats van deze twee stolpen had voor dien een andere boerderij gestaan. Heeroom ging er wonen, samen met zijn huishoudster Toos Wolters, die uit Rotter dam afkomstig was. Hij had ook zijn twee wielig rijtuig (een tilbury) meegebracht met een grote zwarte kap en zijn paard Xerxes, een harddraver. Heeroom was altijd al een groot liefhebber van paarden geweest. Het paard kon op het land van oomzegger Piet Wijnker Dzn. lopen en het rijtuig kon in de boerderij gestald worden. Zijn verblijf op de Tekst en beeld: Adri Wijnker

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2014 | | pagina 51