- C "T WAERTJE", 40 JAAR HORECA OP HET RAADHUISPLEIN In gesprekken met Riet Kager-Groenland, Marjo Kager, Ank Veenboer, Jan Groenland, zoon van Jack en Vera Groenland en met de huidige eigenaren Natasja Horn en Bert Duijneveld blikt Gemma Groot terug op op de ge schiedenis van de bekende horecagelegenheid 't Waertje op het Raadhuisplein in onze genmeente Het eerste gesprek vond plaats aan de keu kentafel van Riet Kager-Groenland, samen met haar dochter Marjo Kager. Horeca, zo is '"t Waertje" toch niet begonnen? Nee, wij, Piet Kager, mijn man, en onze kinderen kwamen vanuit Heerhugowaard Noord in 1968 naar het nieuwe winkelcentrum op het Raadhuisplein in 't Zuid". In de Noord hadden we een manufacturen zaak tegenover de Heilig Hart kerk, waar nu Edwin Groen zijn rijwielhandel heeft. Daarna heeft er nog een meubelzaak van Westenbrink en een Tuincentrum ingezeten. Wij konden in het nieuwe winkelcentrum een nieuwe zaak beginnen. Naar "t Zuid"? Is dat niet een grote stap voor Noordenders? Ja, zelfben ik geboren in wat nu café restaurant Bleeker is. Mijn ouders hadden dat café toen: "De Vriendschap". Ook Piet was een Noordender, gebo ren in het mooiste huis van het Verlaat, het 18de eeuwse huis bij de brug naar Oude Niedorp, '"s- Lands Welvaren". Toen zijn moeder is overleden is zijn vader hertrouwd met een van de Weeltjes van de Berkmeerdijk, (een zus van de vele kloosterzusters Weel die in De Overhaal van 2009 zijn beschreven, blz 13). Zij werd echter weduwe en toen heeft Opa Weel in Heerhugowaard Noord een huis met een winkeltje ernaast laten bouwen. Dit, om zijn dochter, met de negen kinderen, toch een goede toekomst te geven. Piet moest al vroeg met allerlei manufactu- rierspullen en textiel langs de deuren om mee te hel pen in het bedrijfje van zijn moeder en nam het in 1957 over. We waren dus echte Noordenders en on ze oudste kinderen ook. Marjo heeft de verhuizing niet lastig gevonden. Zij zat, als 14 jarige op de Don Bosco Ulo en voor haar was het niet meer nodig om zo'n eind te fietsen. Hoewel ze de mimte die ze had den in de Noord wel heeft gemist in de nieuwe woning aan de Van Schagenstraat. De zaak in de Noord, een grote zaak, ver bouwd en toch weg? Piet had de zaak vergroot en maakte er een modezaak van. Ook verkocht hij bedden. Maar De Noord, een kleine dorpsgemeen schap, bleek te klein te zijn. Het bracht ge woon niet genoeg op voor ons grote gezin. Daarnaast zat er in de Koffiemolen, Hoek Middenweg/Hasselaarsweg, een bijna iden tieke zaak van Cor Broersen. Voor de Noord was dit vertrek een aderlating. Niet alleen wij trokken weg uit de Noord, ook mijn broer Jan Groenland, die in de Noord de kruidenierswinkel De Spar" beheerde en Jaap Floris met de rijwielhandel. Naar 't Zuid, een nieuw winkelcentrum, een goede stap? Heerhugowaard breidde zich in die tijd be hoorlijk uit. We gingen ons beperken tot een herenmodezaak, kinderkleding en nog wat manufacturen en sportartikelen op de bo venverdieping. Ook qua oppervlakte was het minder groot. De start verliep alleen niet echt goed. De vergunningen kwamen niet op tijd rond, waardoor we de eerste periode in noodvoorzieningen op het Raadhuisplein moesten werken. Dat heeft gewoon een hoop geld gekost. Tekst: Gemma Groot NIEUW FILIAAL VOOR KAGER'S HERENCONFECTIE EN TEXTIELBEDRIJF IN WINKELCENTRUM TE HEERHUGOWAARD

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2014 | | pagina 46