Toen bij de school van meester Ohms, ach Heer, de goede man is dood, drie grote houten bruggen lagen over de bekroosde sloot, toen Lindenlaan nog Kabel was, omzoomd door kool en suikerbieten en je zo goed als overal nog zwaluwen voorbij zag schieten, toen je in de kranten las dat A. van Z. iets had misdaan, toen wist je krek wie of dat was, want dat was heel goed na te gaan, toen we zwommen in de tochtsloot, tussen kroos en riet en schuit, met rode vlekken op je huid, veroorzaakt door het rottenkruid Ja, hoeveel klinkers lagen op de Middenweg? Het groene lint dat met zijn elf kilometer het zuid-end met de Noord verbindt. Klaas Mul kende elke steen Hij koesterde ze een voor een. Toen de industrie ontbrak, was het de boer die ploegde voort, en Jan Snoek stond te schoffelen op het land van Hugo-Oord, toen het patronaat nog niet voor Dreef en kerkhof plaats moest maken, met de grutter op de hoek in plaats van zelfbedieningszaken, toen je nog in vraag na vraag de catechismus goed moest leren en het van ongeloof getuigde bij een voorkeur voor cremeren, toen iedereen het antwoord wist op: 'Waartoe zijn we hier op aarde?', want het geloof was 't fundament; dat bepaalde norm en waarde De oorlog vrat de brandstof op. De bomenrij ging wreed teloor. Het duo zat nu zonder schaduw, maar werkte onverstoorbaar door. De Middenweg recht en egaal! bat was hun grote ideaal! Toen je, wat je werd opgelegd, zonder inspraak incasseerde en zendelingen heel ver weg met vuur de inboorling bekeerden, toen er nog geen run bestond op erkers en op dakkapellen en je vanuit je luie stoel geen spullen online kon bestellen, toen je bij grootouders kwam, je trof het tweetal altijd thuis, nu overwint'ren ze in Spanje; leeg staat maandenlang hun huis, toen voor elk de week begon met meters wasgoed aan de lijn, en men levertraan beschouwde als hét wondermedicijn De weg heeft nu geen klinkers meer, maar ook zijn rol is uitgespeeld als ader in het stadsverkeer. In tweeën is hij zelfs verdeeld! Het lint dat brak. ba 's van de fraaie! Zal Klaas zich in zijn graf omdraaien?!

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2014 | | pagina 45