Ballade van de stratenmakers van de Middenweg 42. Veiliger en goedkoper De toenemende verkeersdrukte, die eindja ren vijftig niet aan het toenmalige boeren dorp Heerhugowaard voorbij ging, luidde het einde in van het vertrouwde gezicht van de noeste mannen op knietjes. De Middenweg, kreunend onder het ge wicht van vrachtwagens, raakte in het begin van de jaren zestig schuil onder een laag asfalt. Veiliger en goedkoper in onderhoud. Het levenswerk van Klaas Mul werd in rap tempo ondergesmeerd. Dat heeft hij zelf niet hoeven meemaken. Nicolaas Martinus Mul, op 1 september 1894 geboren in Wognum, stierf op 21 december 1952 in Alkmaar. Hij is maar 58 jaar geworden. Bij 'beroep' staat er in de overlijdensakte stra tenmaker. Gelukkig zijn ze niet allemaal onder 't zwart verdwenen, de stenen die Klaas Mul ooit op z'n juiste plaats heeft gelegd. Een flinke partij stenen ontsnapte aan het asfalt. Deze klinkers, nabij de smederij van G. Burger, werden goed genoeg bevonden voor hergebruik. Ze zijn verwerkt in muren van een woonhuis en schuurtje, Huygen- dijk 1nabij het oude polderhuis van Heerhugowaard. Daar zitten ze nog goed. Speciaal voor de Stichting Historisch Heerhugowaard schreef Jan Tamis een ballade over de stratenmakers van de Middenweg. De ballade is hierna afgedrukt. De vier strofen met de lange regels roepen de sfeer op van het oude Heerhugowaard. De vier kleinere strofen heb ben de stratenmakers als direct onderwerp. Deze kleinere strofen symboliseren de Middenweg die 'dwars' door de bladzijde (=de gemeenschap) loopt die in de langere strofen wordt getypeerd. Toen het dorp Heerhugowaard nog echt een weidse polder was en reigers niet te tellen waren aan de rand van sloot en plas, toen pastoor De Meulder met zijn steek hier nog de schaapjes weidde en Sutman Meijer zaliger gestreng de goegemeente leidde, toen slager Jong en slager Appel in eigen huis de paarden slachtten en spoorbomen je heel vriendelijk wel tien minuten lieten wachten, toen er geen verkeerslicht was, noch zebrapad en een rotonde en computer en tv nog moesten worden uitgevonden Toen kwam je op de Middenweg, in weer en wind, bij zon of regen met de lappen om de knie een tweetal stratenmakers tegen. Het was Klaas Mul, saam met zijn maat. be ware helden van de straat. Dit artikel verscheen eerder in het jaarboek West Fries lands Oud Nieuw, 64e bundel, 1997, pagina 91-93, uitgave van het Westfries Genootschap te Hoorn. Bronnen Artikel 'De Heerhugowaardse Middenweg: het lange, groene lint dat al eeuwen Zuid en Noord verbindt', door Jan Tamis, in: '1629-1979, De Heerhugowaard 350jaar droog' (feestgids). Boek 'De Heerhugowaard, de geschiedenis van de Huygenwaert'. doorJ.J. Schilstra, 1981. Archief gemeente Heerhugowaard. Voorts mededelingen, in 1997, van de heren Piet Kager (f) en Cees Modder (f). Tekst: Jan Tamis

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2014 | | pagina 44