41. klinkers werden er vermalen tot puin. Gaten in andere paden in de polder, zoals over de Smuigeldijk, werden er mee opge vuld. Voordat stenen het lot van vermaling aan de Voddenweg wachtten, werden ze eerst gekanteld. Pas als beide zijden hele maal versleten waren werden ze afgevoerd naar de Voddenweg. De Middenweg, de rationele verbinding dwars door de polder van noord naar zuid, verkreeg pas in de tweede helft van de vo rige eeuw zijn bakstenen bestrating. Een bedrijf nam deze klus in 1865 aan voor bij na 63.000 gulden. De weg moest worden opgehoogd. Eerder was de Middenweg, die op last van Alkmaar na de inpoldering recht op de marktstad was aangelegd, niet meer dan een hobbelig landpad. Vol kuilen en gaten, die eenmaal per jaar werden opge knapt met wentel en ait (eg). Beschulpen In 1820 was besloten de Middenweg te be schulpen, waardoor er een enigszins be gaanbaar voetpad ontstond. Maar de water wegen speelden nog lang een voorname rol bij het vervoer van landbouwproducten. In 1887 trok de arme Polder geld uit voor de beplanting. De eerste boompjes groeiden uit tot een strak, lang groen lint van het Verlaat naar de Huygendijk. De onstuitbare uitbreidingsdrift van Heerhugowaard, met onafzienbare rijen huizen aan alle kanten van de Middenweg, hebben die statige bo menrij inmiddels op diverse plaatsen wreed doorbroken; een handje geholpen door on barmhartige slootdempingen. Dirk Quant Voor Klaas Mul zal elke boom langs de Middenweg zijn eigen verhaal hebben ge had. Jaren was Klaas Mul - vrijgezel - in de kost bij Manus Korver in Heerhugowaard. Tijdelijk vond hij ook onderdak bij Jaap Korver en Maartje Wester, eveneens aan de Veenhuizerweg. Drie van zijn collega's waren Simon Lodder, Piet Jonker en Simon Schilder. Ook in dienst van de Polder was Dirk Quant. Hij woonde in Sint Pancras en reed dagelijks met twee boerenwagens vol zand en stenen door de Heerhugowaard. De vracht van Dirk Quant was bestemd voor de verharding van de belangrijkste polderwegen. Hij was zogezegd de bevoor- rader van Klaas Mul. De elf kilometers van de Middenweg vergden menig ritje. Ineengedoken zat hij op het kret, achter twee zwarte paarden, met bles of witvoet. De paarden wisten ook zonder teugels de weg door het Waardse polderland te vin den. Dirk Quant uit Sint Pancras op het kret, achter twee zwarte paarden. Net als stra tenmaker Klaas Mul werkte hij aan de Polder Heerhugowaard en reed met twee boerenwagens vol zand en stenen door De Waard, om de stratenmakers te be voorraden. De persoon op het rijwiel is zijn zoon.

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2014 | | pagina 43