STRATENMAKER KLAAS MUL ÉÉN MET DE MIDDENWEG Voor oudere Heerhugowaarders klinkt de naam be kend in de oren. Klaas Mul. Stratenmaker. Een man die zijn hele leven vrijwel niets anders heeft gedaan dan straatklinkers uithalen en een betere plek geven. Klaas Mul. Als hij de lange Middenweg na elf kilometer bij het Verlaat achter de mg had, kon hij weer vooraan bij de Huygendijk beginnen. Een man uit het tijdperk van voor het asfalt. Een dorpscabaretier had medelijden met hem toen, in het begin van de jaren zestig, de bakstenen-bestrating van de Middenweg verdween onder een laag stinkende teer. Hij dichtte: Als men de polder op deze asfaltwijze wil verfraaien, zal Klaas Mul zich vol ergernis in zijn graf omdraaien. Het is zijn levenswerk geweest en net als bij de Eiffeltoren begon hij na het laatste stuk weer helemaal van voren. Klaas Mul hoorde bij de Middenweg, of Middelweg zoals men vroeger zei. Een markante Heerhugowaarder, loeisterk. Ietwat nors, met onverwachte kwajongensstreken. Zoals on gemerkt een losse steen voor het passerende wagenwiel du wen, waardoor de nietsvermoedende boer zijn lading zag schuiven. Eerder werkend bij de firma Roemer in de Zuidermeer, was Klaas Mul jaren verbonden aan de Polder in Heerhugo- waard. De Polder had alle wegen in onderhoud. Tot 1968, toen de gemeente deze zaak overnam. Bussen van Keetman Hij kwam in maart 1937 in Heerhugowaard wonen, vanuit de gemeente Spanbroek. Samen met zijn moeder Veronica Machtel en zijn jongere zuster Cornelia Geertruida. Vader Simon Mul was al overleden. Een halfjaar na de verhuizing stierf moeder. Kilometers weg zal Klaas Mul hebben her steld. Op knietjes. Niet alleen de Midden weg. Ook de Basserweg (omgedoopt tot Stationsweg) en de Broekerweg behoorden tot zijn werkterrein. Vooral na een strenge winter was er volop werk. De dooi maakte de ondergrond zacht, waar door de bussen van Keetman uit Winkel en vrachtwagens diepe karrensporen achterlie ten. Keetman vervoerde passagiers via de Middenweg naar Alkmaar. Menige uitlaat zal gesneuveld zijn. Klaas Mul en andere polderwerkers konden per slot van rekening niet overal tegelijk zijn.' Voddenweg Onbruikbaar geworden stenen van de Middenweg belandden op een hoop aan de Voddenweg (nu Molenweg), tegenover de later gesloopte gemeentewoningen. Op de ze plek - nog herkenbaar aan de uitstulping van de berm - stond een puinbreker. De Tekst: Ed Dekker Foto's: collectie Cees Modder Stratenmaker Klaas Mul, links op knietjes op de hem zo vertrouwde Middenweg in zijn woonplaats Heerhugowaard, enkele jaren voor het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog. De foto is genomen aan het zui deinde, met rechts een puntje van de boerderij Middenweg 1 en links het huisje Middenweg 4. De bomen vielen in het laatste oorlogsjaar ten prooi aan de honger naar brandstof. De stratenmaker naast Klaas Mul, met pijp, is onbekend. De opperman (rechts, staand met stenen onder de arm) is Simon Schilder. Achter Klaas Mul staand links Simon Lodder, rechts Piet Jonker.

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2014 | | pagina 42