39. besprekingen door Reinout van Brederode uit de doeken gedaan. Op 22 juni brengt het Nederlandse gezelschap nogmaals een bezoek aan de koning van Zweden. Dan wordt Reinout benoemd tot baron van Wesenberg, krijgt hij een gouden ketting met de beeltenis van de koning van Zweden en wordt zijn wapen aangepast. Diederick Bas wordt dan tot ridder gesla gen en ook zijn wapen wordt aangepast en tenslotte wordt Aelbert Joachimi van adel lijke kwaliteit verklaard en wordt ook zijn wapen aangepast. De reis van Stockholm naar Den Haag De 24e juni vertrekken ze uit Stockholm met een koninklijk oorlogsschip om naar Lübeck gebracht te worden. Op 28 juni komt nog een Russisch gezant aan boord, komende uit Moskou, met brieven van de tsaar. Ze krijgen dan ook nog brieven van de commissarissen van Zweden en van de Engelse ambassadeur. De Russische gezant is al verwonderd over de kanonschoten bij de ontvangst op het schip, maar overnachten op een schip wil hij niet en gaat 's avonds met zijn gevolg aan land om daar te slapen. De volgende dag gaat het Russische gezelschap weer te rug met antwoord op de brieven. De Russische gezant had graag gezien dat de Nederlanders weer naar Rusland zouden zijn gegaan om verder te onderhandelen, maar dat willen de Nederlanders niet. De 21e juli komen ze aan bij Travemünde en gaan dan met een koets naar Lübeck. Via Hamburg naar Bremen en op 28 juli arri veren ze in Embden. De 30e juli varen ze naar Delfzijl en komen dezelfde dag in Groningen. De 31e juli vertrekken ze uit Groningen en gaan via Vries, Bijlen, Ruinen naar de vlek Meppel. Op 1 augus tus gaan ze van Meppel naar Zwartsluis om met boten naar de andere kant van het Zwarte water te varen en gaan te voet naar Genemuiden. In Genemuiden stappen ze weer in de koets en komen via Kampen en Elburg in Harderwijk. De volgende dag vertrekken ze uit Harderwijk en via Amersfoort, Naarden, Muiden arriveren ze uiteindelijk 's avonds in Amsterdam. Op 4 augustus vertrekken Reinout van Brederode en Aelbert Joachimi met hun ge volg uit Amsterdam om via Haarlem en Lisse 's avonds in Den Haag te komen. De gehele reis heeft dan ruim elf maanden ge duurd. In die elf maanden hebben ze heel wat moeilijkheden en ongemakken gehad en zijn er 2 van de 42 personen overleden. Epiloog Het resultaat van hun reis is een wapenstil stand van drie maanden, maar zoals in dit verhaal is beschreven gaan de onderhande lingen na de wapenstilstand door en dat leidt tot de vrede van Stolbovo op 27 febru ari 1617. Het verdrag is vooral voordelig voor Zweden, die de Russische gebieden Ingermanland en oostelijk Karelië in han den krijgt. Zweden moet wel het veroverde Novgorod teruggeven aan Rusland, Michael I als rechtmatige tsaar van Rusland erkennen en alle andere claims op Russisch grondgebied opgeven. Rusland krijgt het recht tot vrije handel met normale handels tarieven. De vrede van Stolbovo is het begin van Zwedens periode als Europese grootmacht. Voor Rusland is het verlies van haar toe gang tot de Oostzee lastig te verteren. Peter de Grote weet Ingermanland weer in te ne men en sticht er in 1703 Sint-Petersburg. Bronnen: Anthonis Goeteeris, Jownael der legatie in de jaren 1615 ende 1616, 's Gravenhage, Aerl Meuris, 1619 (boek geraadpleegd in: Nationaal Archief te Den Haag) Op internet bij Wikipedia: Ingrische oorlog Vrede van Stolbovo Tijd der Troebelen Lijst van koningen van Zweden Lijst van koningen van Denemarken Jakob dela Gardie

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2014 | | pagina 41