35. deur van Zweden, Jacob van Dijck. Ze rei zen over Leiden en komen 's avonds aan in Amsterdam. De 27e augustus komt doctor Diederick Bas bij het gezelschap en gaat de ambassadeur van Zweden weer terug naar Den Haag. Het gezelschap gaat via Hoorn naar Medemblik waar ze op 28 augustus 's morgens vroeg aan boord van een karveel gaan. Voor ze in 't Vlie aan boord gaan van een oorlogsschip krijgen ze op 28 augustus aan het eind van de middag te maken met een donderbui met storm. Op de Zuiderzee vergaan verscheidende boten en het oor logsschip waar ze 30 augustus aan boord gaan, was ook in problemen geweest en wel zodanig dat de bijl al bij de mast was gelegd. Op 3 september vertrekken ze om dat de wind dan pas gunstig is. Op 6 september passeren ze enkele klippen die bij Noorwegen behoren en rond de middag een klip genaamd "'t Col", die bij Denemarken behoort. Voor degene die daar nog nooit geweest is, is er een doopritueel. Men wordt dan van de ree afgegooid ter wijl men aan een koord is vastgemaakt en dat wel driemaal. Degenen die dat niet wil len kunnen het ritueel afkopen ten voordele van de bootsgezellen. Het hoeft niet te ver bazen dat de gezanten het hebben afge kocht. Ze hebben wel kunnen kijken naar enkele bootsgezellen die het ritueel hebben moeten ondergaan. Rond zes uur komen ze bij de Sont tussen Helsingor en Helsingborg. De gezanten hebben wegens verblijf van de koning van Denemarken in Brunswijk een ontmoeting met prins Christaan, die dan 12'/2 jaar is. Die heeft de aanbevelingsbrief en de brief met de bedoeling van hun reis aangenomen en de gezanten een gelukkige reis en suc ces met hun missie toegewenst. Daarna is 's nachts de reis vervolgd. Ze varen voorbij Ölland en Godland. Op 11 september als ze ongeveer 7 mijl boven Godland zijn, draait de wind en worden ze 's nachts enige mij len teruggedreven. Op 14 september rond de middag komt het vasteland in zicht en rond één uur zien ze de toren van Revel (Tallinn), waar ze 's avonds arriveren. De volgende dag gaan de gezanten met een boot naar de stad waar ze door de magistra ten vriendelijk worden ontvangen. De reis via Novgorod naar de onderhandelingsplaats Na 4 dagen vertrekken de gezanten met enige edellieden in twee koetsen uit Revel. De andere edellieden gaan te paard. De ba gage en de dienaren gaan met kleine wa gentjes.'s Avonds komen ze bij een hofste de van een edelman, waar te weinig plaats is voor zo'n groot gevolg. De gezanten zijn al krap gehuisvest en het gevolg nog klei ner. De volgende dag komen ze in Colko waar Jacob de la Gardie een huis heeft. Deze Jacob is de hoofd-onderhandelaar van de Zweden en er wordt daar het middag maal gebruikt. Als ze daarna door een groot De heen- en terugreis van de delegatie LatvijB L*lria Bennpycb BtUru* Polska Poland

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2014 | | pagina 37