DE HEER VAN VEENHUIZEN OP REIS NAAR RUSLAND De Ingrische Oorlog was in 1610 uitgebroken tussen Zweden en Rusland. Deze oorlog ging om het gebied Ingermanland en een gebied zuidelijk daarvan. De Zweden hadden Novgorod veroverd en probeerden ook zuidelijker gebied te veroveren en belegerden in 1615 Pskov (Pleskau). In 1615 begonnen verkennende vredesonderhandelingen, maar de Russen weigerden rond de tafel te gaan zitten zolang de Zweden de stad Pskov belegerden. Om de vredesbesprekingen in goede banen te leiden werden bemiddelaars gezocht en Nederland werd door Zweden, Denemarken en Rusland gevraagd om te bemiddelen bij de onderhandelingen evenals Engeland. De bemiddelaars hadden ook hun belangen te verde digen. De Oostzeehandel met vooral Polen, Oost-Pruisen en Lijfland was voor Nederland zeer belangrijk. De handel met de Russen ging via Archangelsk aan de Witte Zee. Nederland en Engeland hadden er dus belang bij dat de Zweden niet de zeggenschap kre gen over Archangelsk. Hoofdrolspelers Reinout van Brederode heer Van Veenhuizen, etc., ridder, president van de Hoge Raad in de Nederlanden. Bemiddelaar namens Nederland. John Merick ridder, ambassadeur van Engeland in Rusland en agent van de Engelse Moscou Compagnie. Bemiddelaar namens Engeland. Gustaaf II Adolf koning van Zweden vanaf 1611 tot 1632. Michaël I tsaar van Rusland vanaf 1613 tot 1645. De eerste tsaar uit de Romanov familie. De Romanovs hebben geregeerd tot 1917. Met zijn benoeming tot tsaar kwam er een eind aan de "Tijd der troebelen", een opvolgingsstrijd na de dood van Boris Godoenov in 1605. Anthonis Goeteeris de beschrijver van de reis. Hij was eerste deurwaarder ordinaris van de Hoge Raad in Holland en tijdens de reis penningmeester. Hij was ook schrijver, tekenaar, etser, kopergra veur, kunstschilder en lid van het Sint Lucasgilde in Den Haag. Van de reis gaf hij in 1619 het boek uit: "Journael der legatie in de jaren 1615 ende 1616". Hij heeft ook een 23- tal tekeningen gemaakt. Samenstelling delegatie Voordat de reis begint, moet er heel wat geregeld worden. Er is een grote delegatie benoemd van 42 personen, waarvan er drie gezant zijn, n.l. Reinout van Brederode van Veenhuizen, die de leiding over de delega tie krijgt, Doctor Diederick Bas, burge meester van Amsterdam, bewindhebber van de VOC, diplomaat, die zijn geld ver diend had in de wapenhandel en Aelbert Joachimi, heer van Oostende, Vinninge en Hoedenskerke, secretaris en later pensiona ris van Goes en als zodanig opkomende ter Zeeuwse Statenvergadering. Vanaf ±1600 lid der Zeeuwse deputatie in de Staten Generaal. Gematigd en voorzichtig, be kwaam en handig onderhandelaar. De plaatsen Vinninge en Oostende lagen bij Hoedenskerke in Zuid-Beveland en zijn aan het water prijsgegeven na grote land- verliezen door stormvloeden in het tweede kwart van de 17e eeuw. Goeteeris noemt nog twee edelen n.l. Nicolaas van Brederode, zoon van Artus van Brederode en neef van Reinout van Veenhuizen en Joriaen van Cats, tolk Russisch. De overige delegatieleden zijn edellieden en officieren. De heenreis tot Revel (Tallinn) Op 25 augustus 1615 vertrekken uit Den Haag Reinout van Brederode, Aelbrecht Joachimi en Anthonis Goeteeris en hun ge volg. Ze worden begeleid door de ambassa- Tekst en beeld: Henk Komen

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2014 | | pagina 36