PIKKENIER OPGEPAKT Eel Jan Beers uit Heerhugowaard was in de Tweede Wereldoorlog vraehtveilder (pikke- nier). Hij vervoerde landbouwproducten per boot van de polder Heerhugowaard naar de veiling in Broek op Langedijk. Zijn gezin bestond uit zeven jongens en vier meisjes. En om het gezin eten te geven ging er af en toe wel eens wat buiten de veiling om. Bij een controle in de zomer of het najaar van 1943 werd hij betrapt op het buiten de veiling en Duitse controle om verhandelen van aardappelen. Hij was toen met zijn boot op weg naar Amsterdam. Schipper Jacob Arens (Barsingerhorn, 30-4-1902) uit Broek op Langedijk, een grotere vervoer der, werd tegelijkertijd aangehouden. Voor de rechtbank in Alkmaar werd Jan tot zes weken en Jacob tot twee maanden gevan genisstraf veroordeeld. Het vonnis voor het overtreden van het Voedselvoorraad Besluit werd op 1 december 1943 door het Economisch Gerecht)?) in Nijmegen uitge sproken. Samen werden ze op 3 maart 1944 om 14.00 uur in de open strafgevangenis in Fort Spijkerboor ingeschreven alwaar ze aan het werk werden gezet. Ze moesten er erwten uitzoeken en wasknijpers maken. De bewaking was humaan te noemen. Zo mocht de oudste zoon, Klaas, brood en an der voedsel brengen naar zijn vader die er vanwege diarree slecht uit zag. Vader waarschuwde zijn zoon iedere keer dat hij moest zorgen dat hij daar nooit te recht zou komen. Toen hij op 13 april thuis kwam heeft zijn vrouw al zijn kleren ver brand, want hij zat onder het ongedierte: vlooien, luizen etc. Jan Arens heeft tot 1 mei vastgezeten. P. Beers De motorv/et vim Jan Beers Vóór 1887 verkochten de tuinders zelf hun groenten. Schippers/handelaren en tuinders kwamen samen, vervolgens was men veel tijd kwijt aan het onderhandelen over de prij zen. Ook kwam het voor dat een tuinder zijn waar meegaf met een pikkenier of een schip per/handelaar. Deze persoon fungeerde als tussenpersoon tussen de tuinder en de ko per. De tuinder kon zo tijd besparen, maar moest wel een groot vertrouwen hebben in de tussenpersoon. Het risico was erg groot, dat de tuinder niet het juiste bedrag voor zijn producten kreeg BRONNEN EN FOTO'S: Piel Beers (zijn zoon), El. Beers (zijn kleinzoon, zoon van Jaap Beers), Noordhollands Archief, Museum Broeker Veiling, Historische Vereniging Sin! Pancras, De Stelling van Amsterdam De Veert, thans de ge dempte Veert, ter hoog te van de Kruissloot- weg. Rechts Klaas Smit, pik kenier (vrachtvaarder), brengt kool van de tuin ders naar de Broeker veiling.

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2014 | | pagina 35