denkracht", want er werden op 6 en 14 september 1939 twee paarden gekocht "Hans en Frans" voor resp. fl. 250.00 en fl. 235.00 zodat de bezorging werd ge waarborgd. Bij garage Arie de Groot werd op 15 febru ari 1940 een Ford vrachtwagen gekocht en bij het carrosseriebedrijf van Oud in Aven- horn voorzien van een cabine met laadbak. Deze auto werd later door de Duitsers in beslag genomen. Het transport moest dus weer met paard- en-wagen worden verzorgd en er werd een chassis van een auto aangekocht en ver bouwd door de fa. Burger. De aanvoer van de brandstoffen werd nog uitgevoerd met de dekschuit "Petronella" maar het werd steeds minder. Vervoer per spoorwagon nam toe en werd aantrekkelij ker. De opvolgers, nazaten van Joh. Komen, weten zich nog heel veel te herin neren uit die tijd en het onderstaande wordt nog diverse keren in herinnering gebracht en wel: Dat je op de, voor ons, meest ongelegen tijden zakken moest ophouden, zodat zij, vader Joh Komen of een van de knechten, met de schop en/of vork de zakken konden vullen. Goed vasthouden en wel zodanig dat er voor de schop of greep voldoende ruimte was om de kolenzak te vullen. Er werd wel eens in je handen geprikt, en dat was dan weer eigen schuld, wantdan had je de zak maar beter open moeten hou den. 's-Winters of als het regende had je wel last van koude handen en dan zat er niks anders op dan te beuken. Met kromme ar men je handen op je rug slaan. Dan werden ze vanzelf weer warm. In de winter ging de schaatspret voor ons meestal niet door, want ondanks de jeugdige leeftijd moest je helpen. Het was dan "alle hens aan dek De strenge winters, met veel sneeuw, wa ren een probleem. Dan moest er door ons eerst worden geruimd en, zonder te over drijven, waren er soms wel sneeuwbanken van 1 meter dik. Eerst het erf en dan nog het hele pad langs de onderdijk. Tijdens de winter van 1947 en van 1963 lag op het onderpad van De Draai wel 2 meter stuif sneeuw. Na de oorlog deed zich de gelegenheid voor om een Commer legerauto aan te schaffen die op 26 oktober 1945 bij de fa. ten Hoeve in den Haag kon worden opge haald voor een bedrag van fl.3850.00 en we waren dus weer gemotoriseerd. Er moest nog wel het een en ander worden gesleuteld; voor wat betreft de laadbak en het laadvermogen. De aanvoer van de brandstoffen werd meer en meer met een goederenwagons aange voerd bij het station in Heerhugowaard. Soms ook wel in Broek op Langedijk, Noord Scharwoude, Warmenhuizen en Obdam. Dit werd dan handmatig opgezakt in zakken van 35/40 kg. Volscheppen met vork of schep. Optillen en op de knie ver- Joh. Komem op de bum per van de T-Ford Met de komst van de Commer vrachtwagen was het bedrijf weer ge motoriseerd

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2014 | | pagina 32