groter belang was dat Barthout van Assendelft (1395-1466) in 1436 door her tog Filips van Bourgondië beleend werd met de heerlijkheid Veenhuizen en hij daardoor zich met recht kon beroemen op het feit dat hij de eerste Heer van Heerhugowaard werd. Een heerlijkheid is een gebied waar de Heer bepaalde rechten heeft zoals die van de rechtspraak en het heffen van belastingen. Zijn vader Willem (1360-1412) was nog schildknaap, maar Barthout had de ridderslag ontvangen en mocht zich ridder noemen. Hij was in zijn tijd een belangrijk man als hofmeester van de hertog. Tevens zat hij als Heer van Vlieland en Veenhuizen in het stadsbestuur van Haarlem, welke stad toen nog een be langrijk bestuurscentrum was, voordat het machtscentrum van de Hollandse adel zich verplaatste naar Den Haag. Barthout was gehuwd met Ida van Swieten (1410-1465). Hun zoon Aelbrecht (1436-1491) volgde hem op als Heer van Veenhuizen. Als leen man van de grafelijkheid wordt hij in de archieven genoemd in 1480, 1485 en 148712. Uit het huwelijk met Kerstyne van der Maern (-1509) werden Hugo (1466 1540) en Anna geboren. Hugo koos voor het kerkelijk ambt, waardoor hij niet als Heer van Veenhuizen zijn vader kon opvol gen. Hij was priester te Haarlem en werd in 1522 kanunnik aan het Hof in Den Haag. Van 1516 tot 1532 komt hij voor als raad in het Hof van Holland. Bij zijn over lijden vermaakte hij zijn goederen aan de armen en liet de faam na een geleerd, deugdzaam en menslievend man te zijn13. De heerlijkheid Veenhuizen ging naar zijn zuster Anna die getrouwd was met Lodewijk van Treslong, waarmee de fami lie Van Assendelft in Heerhugowaard uit beeld raakte. Uiteindelijk zou de heerlijk heid bij de bekende familie Van Brederode terechtkomen. Reinoud van Brederode mag dan zijn praalgraf hebben in Veenhuizen, maar de eerste Heer was hij hier niet. Kasteel Assumburg De middeleeuwse woonplaats van de fami lie Van Assendelft bevond zich in het zui delijk deel van Assendelft. De oudst be kende telg uit dit geslacht was Barthout I die de eerste schout was van Assendelft. Hij was in 1265 getrouwd met Maria van Heemskerk. Zijn familie kwam in de loop van de tijd tot groot aanzien en op gelijke hoogte van de adellijke families als Van Arkel, Van Wassenaar en Van Brederode. Barthout I en Maria hadden twee zoons: Willem van Assendelft, waarvan Barthout, Heer van Vlieland en Veenhuizen rechtst reeks afstamde en Gerrit I die zijn vader als schout in Assendelft opvolgde. Toen Gerrits zoon Barthout II met de adellijke Katelijne van der Wale trouwde, begon de maatschappelijke opgang van de Van Assendelfts. Aanvankelijk bewoonden de Van Assendelfts het kasteel te Assendelft, maar dat werd in de strijd tussen de Hoeken en Kabeljauwen verschillende ke ren verwoest. Het kasteel werd niet her bouwd. De familie vestigde zich op het kasteel Assumburg in Heemskerk en kwam tot grote rijkdom. Ze woonde regelmatig in Den Haag, dichtbij het Hof waar zij be langrijke functies bekleedden. Het grootste particuliere huis aldaar stond aan het Westeinde en was in het bezit van Gerrit van Assendelft (ca. 1487-1558), president van het Hof van Holland14. Herbergiersdochter Gerrit bevond zich op het hoogtepunt van de macht van de Van Assendelfts. Hij had niet kunnen vermoeden dat een jeugdzonde Kasteel Assumburg in Heemskerk. Nadat het familiebezit in Assendelft was ver woest, werden de heren Van Assendelft de be woners van het kasteel Assiimburg. (foto prentbriefkaart).

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2014 | | pagina 27