Heer Hugo van Akersloot Een andere Hugo komen we tegen in de dertiende eeuwse bronnen van de abdij van Egmond. Om de door stormen bescha digde dijken te herstellen moest de abdij van Egmond grote sommen uitgeven. Het herstel van de dijken blijkt in nauwe sa menwerking te zijn gegaan met ene Heer Hugo van Akersloot die aan de zuidzijde van zijn bezittingen te Schagen de Huigendijk heeft aangelegd of versterkt7. Een oorkonde uit 1250 vermeldt dat de ab dij van Egmond van Hugo van Akersloot land had gekregen voor medewerking aan een nieuwe dam of dijk. De historisch on derzoeker Cordfunke noemt hem zonder meer als naamgever van de Huigendijk8. In ieder geval is er een relatie tussen de naam Hugo van Akersloot en de aanleg van dij ken, hetgeen hem tot de belangrijkste kan didaat maakt als naamgever van de Huigendijk en de daarvan afgeleide naam Heerhugowaard. Kasteel van Akersloot In 1957 werden in Akersloot resten van een kasteel ontdekt. Het betrof de funda menten van een toren, die niet bijzonder groot was. De woontoren stond op een op hoging van tenminste twee meter. De gracht eromheen, die de onderzoekers aan vankelijk meenden te zien, bleek puinvul- ling te zijn tegen het talud van de opho- ging. Dit kasteelterrein in Akersloot is goed vergelijkbaar met dat van andere woontorens. Het versterkte huis heeft mo gelijk toebehoord aan het geslacht Van Akersloot, waarvan de stamvader Hugo I was die tussen 1163 en 1206 wordt ver meld. Zijn zoon was Barthout (of Bertoud) van wie de oudste vermelding dateert uit 11999. Zijn opvolger, Hugo II, was de be dijker van de Huigendijk. Hij overleed in of vóór 1254. Hij had indertijd kosten nog moeite gespaard om de verbroken dijk van het klooster van Egmond, de Zanddijk, te helpen herstellen. Hugo komt in 1235 en 1238 voor naast andere belangrijke Hollandse edelen (ridders) als Dirk van Velsen, Gijsbrecht van Amstel en de heren Van Egmond. Aanvankelijk zal de familie Van Akersloot een boerderij hebben gehad, welke later een versterkte hoeve werd. Het grondgebied van deze 'beste man' van de buurtschap Akersloot kan zich hebben uit gebreid. Als grootgrondbezitter zal hij een militaire dienstman van de graaf geworden zijn en de grond in leen hebben ontvangen. Als militair had men schotvrijheid (vrij stelling van het betalen van belasting)10. Een tak van het riddergeslacht Van Akersloot vestigde zich op het kasteel Torenburg bij Alkmaar en ging zich ver volgens Van Torenburg noemen. Als wa pen voert Van Torenburg een molenrad, wat overeenkomt met het wapen van de fa milie Van Akersloot, hetgeen de verwant schap aantoont. Ook de naam Barthout komt in beide families voor. Barthout van Torenburg komt voor in de grafelijke reke ningen van 1348-1358 als schout van Schoorl en als pachter van tienden, sluizen en visserijen in de omgeving van Alkmaar". Heer van Veenhuizen Met de constatering dat Hugo van Akersloot wel de naamgever moet zijn ge weest van Heerhugowaard, is nog niet ge zegd dat de familie Van Assendelft hier mee voor Heerhugowaard uit beeld ver dwijnt. In tegendeel. Allereerst zijn de adellijke families Van Akersloot, Van Torenburg en Van Assendelft genealogisch nauw aan elkaar verwant, maar van nog De adellijke families Van Akersloot, Van Assendelft en Van Torenburg waren ver want met elkaar. Barthout van Assendelft van de eerste Heer van Veenhuizen en had met de bewoners van het kasteel Torenburg bij Alkmaar een gemeen schappelijke voorouder Prent van W.J. Hofdijk van het kasteel Torenburg bij Alkmaar.

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2014 | | pagina 26