DE EERSTE HEER VAN DE WAARD De families Van Akersloot, Van Assendelft en Van Torenburg nader belicht De zuidelijke grens van de gemeente Heerhugowaard wordt bepaald door de Huigendijk. Deze dijk is eeuwenlang een van de belangrijkste dijken geweest in de ze regio, niet alleen voor de waterbeheer sing, maar ook als toegangsweg vanuit Kennemerland naar West-Friesland. Deze dijk is genoemd naar een Heer met de naam Huigen of Hugo. Om te weten wie Heer Hugo is geweest, moeten we terug naar het jaar 1248. In dat jaar vond een enorme stormramp plaats, waardoor de dij ken op veel plaatsen doorbraken. Ook het toen reeds bestaande meer De Grote of Zitider Waard moet door deze waterover last flink zijn vergroot. Veel land van om liggende dorpen zoals die van Langedijk, Veenhuizen, Hensbroek, Obdam en Oterleek ging verloren. De Grote Waard werd na de droogmaking in 1630 Heerhugowaard genoemd, afgeleid van de naam Huigendijk. Heer Hugo van Assendelft De eerste naam die in relatie met de Huigendijk in de literatuur opduikt is Heer Hugo van Assendelft. Hij zou de eerste baljuw zijn geweest van het oostelijk deel van West-Friesland, toen Oosterbaljuw schap genoemd, waaronder de ambachten Houtwouderambacht en Drechtinger- ambacht behoorden. Hij had zijn zetel in het kasteel van Medemblik dat het cen trum van het bestuur en de rechtspraak in oostelijk West-Friesland was. Een beheer der van zo'n kasteel werd vroeger 'kaste lein' genoemd.1 Als baljuw van de graaf van Holland heeft hij het in West-Friesland voor het zeggen. Het verhaal gaat dat deze eerste slotvoogd van het kasteel in Medemblik in 1296 sneuvelde in de strijd tegen de Westfriezen. Maar waar komt dit verhaal vandaan? Als we de stamboom van de familie Van Assendelft bekijken dan komt er in de dertiende eeuw geen Hugo in die familie voor. Een goede bron is de geschiedschrijver uit die tijd, Melis Stoke. Hij noemt echter als eerste baljuw van Medemblik 'Florens, heren Wouters zone, nut Kennemaerlant' (Floris van Heemskerk)2. In 1311 is hij geen baljuw meer. Toen bekleedde Gerard Evers deze functie3. Floris overleed in 1324. Het hier boven genoemde verhaal wordt beschre ven in de studie van J.W. Groesbeek: Middeleeuwse kastelen van Voord-Holland uit 198V. De bron van Groesbeek voor dit verhaal over Hugo van Assendelft blijkt geweest te zijn de studie van Van Lennep en Hofdijk uit 1884 waarin dit verhaal op duikt5. Zij hebben dit weer uit het histo risch werk van A.J. van der Aa uit 1844, omdat hierin dezelfde tekst voorkomt6 en vandaar kunnen we terug naar een nog ou der werk, namelijk een uitgave uit 1739 genaamd: 'Hedendaagsche Historie of Tegenwoordige Staat der Vereenigde NederlandenHierin staat echter de toe voeging 'volgens sommigen vermoeden', hetgeen het waarheidsgehalte van de ge schiedenis van Heer Hugo van Assendelft geen goed doet. Een bron wordt niet ge noemd, zodat ons speurwerk naar Hugo van Assendelft bij de uitgave van 1739 dood loopt. Met redelijke zekerheid kun nen we daarom aannemen dat Heer Hugo van Assendelft niet de naamgever is van de Huigendijk en daarmee van de daarvan afgeleide naam Heerhugowaard. Henk Komen Heer Hugo van Assen delft zou de naamgever geweest zijn van Heer- Hugo-Waard. A/s eerste slotvoogd (kastelein) van het kasteel in Medemblik zou hij in 1296 gesneuveld zijn in de strijd tegen de Westfriezen. Tekening van het kas teel in Medemblik, W.J. Hofdijk

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2014 | | pagina 25