BUURTSCHAP DE DRAAI GAAT OP IN NIEUWBOUW Maar.weet de gemiddelde Heerhugowaarder wel wat De Draai is en waar het ligt? Hoe is het ontstaan en wie zijn er gaan wonen? Men heeft het tegenwoordig over het uitbreidingsgebied De Draai dat tot aan de Oostertocht grenst. Maar zo groot was De Draai niet. De Draai was een historisch stukje druipland. Dat is land dat nooit on der water heeft gestaan. Daardoor kon men daar als eerste watermolens plaatsen ge volgd door enige woningen. De Oostdijk heette vroeger de Berkmeer- dijk en de Van Veenweg had de naam Hondenweg. Tussen deze twee wegen loopt een molen- sloot. Aan de Berkmeerdijk stond een bo- venmolen en aan de Hondenweg een mid denmolen. De Draai was dus het stukje druipland dat ligt tussen de huidige Oostdijk en de Van Veenweg. Maar in die jaren bestonden er geen straatnamen en sprak men over wijken. De Draai lag toen in wijk G. Wie de eersten waren is nauwe lijks bekend maar van 1900 tot ongeveer 1950 waren dat de volgende neringdoen den en werknemers. Gezien vanaf de bovenmolen kwam als Over bram/stoffenhandel eerste de brandstoffenhandelaar Jan Komen vindt u vet dei op Komen Pz. Die is daar begonnen met de m de^e Ovethaal een mt- verkoop van eierkolen, cokes, briketten, gebieul at tikel antraciet en turf. Komen was een grote on der de brandstoffenhandelaren. Toen er gas gevonden werd in Groningen moest deze neringdoende na verloop van tijd de strijd opgeven. Tot op heden woont er nog steeds een na komeling van de grondlegger. Vervolgens komt Café De Draai. De eerste eigenaar was een een zekere Kees Dekker, daarna Klaas Snoek en vervolgens Jac. Bes en Trien Biuin. Jac. Bes verdiende naast het café nog wat met koeien en een tuinderijHet café werd later overgeno men door Ben van de Wissel die daar het bekende paling restaurant heeft geiund. Na Van de Wissel kwam er weer een Dekker in die het later weer doorverkocht. De nieuwe eigenaar was aan het verbou wen toen er brand uitbrak. Nu staat het half verbrand te verpauperen. Bij Jac. Bes lezen we in de advertentie was de "Ranja lekker en niet duur". De familie Poland is het volgende adres. Dit is een heel bekende molenmakersfami lie. Van 1862 tot 1995 zaten zij aan De Draai. Dus ruim 30 jaar. Toen de vierde generatie het bedrijf overnam zijn zij we gens ruimtegebrek verhuisd naar Langedijk. Dan komt de bakkerij van C.J .Groot, Piet Snoek, Jo Does en als laatste Piet v.d. Akker. Deze middenstander moest sluiten door de grote concurrentie van de super markten. De eerste bakker de heer Groot verkocht ook nog groente. Vervolgens komt er een dubbel woonhuis. Dit is het oudste huisje aan De Draai. Aan de ene kant woonde een kluizenaar de heer Stam. De enige niet katholiek in dit buurtschap. Na de heer Stam hebben daar nog de families Rusques, Sinnige en Theo Rood gewoond. Aan de andere kant woon de er Wayert Poland, fam. Smit, Siemon de Reus, Piet Komen en Jacob Rood. Toen Jacob Rood vertrok naar het centmm heeft zijn broer Theo Rood het hele pand ge kocht. Theo woont er nog steeds met zijn vrouw Marie Bankras. Daarna kwam het kruidenierszaakje van Klaas Spekken met wijk nummer G 42, daarna Jaap Groenveld en vanaf 1935 was Ailri de hoer

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2014 | | pagina 22