16. bijverdienen. Allerlei werk kreeg je dan te doen zoals schoffelen, koolplanten zetten en noem maar op. En regel matig op de trekker met zoon Piet Blauw, het latere tweede kamerlid voor de VVD, om de gerooide aardappeloogst van het land te halen. Zulke momenten vergeet je niet meer. Toeval Wat ik ook niet zal vergeten was een wonderbaarlijk voor val met mijn horloge. Deze was ik verloren in de Wiering- emeer op een perceel waar wij met een groep twee dagen lang het loof van de volgroeide aardappels hadden afgetrok ken opdat later de rooimachine kon worden gebruikt. Dat trekwerk gebeurde in die tijd nog met de onbeschermde hand en voorover gebogen, een heel vervelende en pittige klus. M'n horloge had ik afgedaan en opgeborgen in een borstzakje. Deze was er kennelijk uitgeglipt, dus kwijt, he laas. Enkele weken later werd ik heel toevallig als eenling nogmaals naar datzelfde perceel gestuurd om dat afgestor ven loof te verzamelen op hopen zodat dit verbrand kon worden. En wat kom ik tijdens deze klus opeens tegen? Inderdaad, mijn horloge, half verscholen onder het aardap pelloof. En nadat ik 'm weer had opgewonden, liep ie weer alsof er niets gebeurd was. Een wonderlijke jeugdherinne ring. Mechanisatie Vergeleken met de tegenwoordige tijd is het verschil aan mankracht in deze agrarische sector onvoorstelbaar veran derd. De mechanisatie heeft z'n intrede gedaan en daardoor is het bekende beeld van grote aantallen scholieren en werkvolk op de velden voltooid verleden tijd. Als er nu een veld aardappelen gerooid gaat worden dan komt daar maar een enkele persoon bij kijken die dit alles met tractor, rooiapparatuur en wagens te lijf gaat. En wat vroeger voor veel mensen een aantal dagen werk betekende, is het nu binnen een paar uur gefikst. En ditzelfde geldt ook voor de bloembollensector. Het planten van de bollen, het koppen van de bloemen en het rooiproces, alles gebeurt nu mecha- nisch. Op zich heel praktisch, maar het geeft aan dat we nu, economisch gezien, in een compleet andere tijd leven. Een sprekend voorbeeld is ook het toen malige koolplanten zetten. Voor je liep de tuinder, steeds gebukt, en met de ene hand maakte hij met een schopje stap voor stap een gaatje in de grond. Achter hem liep je dan met een bak met planten en gaf hem steeds in de andere hand op zijn rug een koolplantje aan die hij dan in de grond plantte. Plant voor plant, re gel voor regel, uur in uur uit. Een heel zware en tijdrovende klus. Maar men kon en wist gewoon niet beter. Vandaag de dag, worden die koolplanten ook ge zet, maar nu machinaal en vele rijen te gelijk. Wat een verschil, enorm effectief en veel mensvriendelijker. Nostalgie Wanneer je de tijd van deze moeizame koolproductie hebt meegemaakt, dan be kruipt je toch een sterk gevoel van heim wee wanneer je een bezoek brengt aan de Broekerveiling in Langedijk. Je ziet dan als het ware al deze gebeurtenissen uit vroeger jaren aan je voorbij komen en komt het verleden in al zijn facetten weer tot leven. De koolschuiten, het kloeten, het veilinggebouw, de aanleg steigers, de sluis, de overhaal. Kortom, pure nostalgie! Door de voortschrijdende inzichten en technieken zijn er in de loop der tijd stil letjes aan nogal wat zaken en beroepen op de achtergrond geraakt of helemaal verdwenen. Dat doet me denken aan die stoere, sterke werkpaarden die bij menig een nog op het netvlies zullen staan als zij zwoegend voor de ploeg hun baantjes door de akkers trokken. En hoe diezelfde paarden op gezette tijden bij smederij Burger van nieuwe hoefijzers werden voorzien. Ademloos kon ik dan Jan Renses senior z'n werk zien doen om dat ijzerbeslag pasklaar te maken voor zo'n paardenvoet. Hoe hij dat gloeiend hete ijzer bewerkte met een zware moker waarna hij dit met enkele draadnagels vastklonk aan het vastgebonden been. En De Broekerveiling

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2014 | | pagina 18