Dat gebouw stond op de plek waar nu de Dreef ligt. Via een brug kwam je bij de dikke deur, die je open moest duwen. Het was een multifunctioneel gebouw en werd dus voor meerdere doelen gebruikt. Het was ook een gymzaal, de ringen hingen aan het plafond en de banken stonden naast het wandrek. Er werd ook toneel gespeeld en er is tijdelijk nog een biblio theek in geweest. Een grote kachel moest de zaal verwarmen en 's winters lagen daaromheen wan ten en sjaals te drogen van de kinderen, die ver van school woonden. De V.G.L.O (voortgezet gewoon lager onderwijs) werd tijdelijk ondergebracht in café Halfweg. De echte opening De pastoor streed verder. Een nieuw schoolgebouw zou en moest er komen!! Op 9 november 1947 werden de ouders van de leer lingen van de lagere school verzocht hun handteke ning te plaatsen onder een verzoekschrift aan Gedeputeerde Staten, waarin werd gepleit voor een spoedige en gunstige beslissing voor de bouw van een nieuwe meisjesschool. Op 20 april 1949 is het dan eindelijk zover Opening en inwijding van de R.K. Meisjes-school "Het Onbevlekt Hart van Maria". "Een blijde dag voor pastoor Th. Sprenger" kopte de krant van die dagen. De ochtend begon met een kerkdienst om 8 uur, waarin de meisjes van de zesde klas onder leiding van zuster Christina de Latijnse gezangen uitvoerden. De kinderen stonden boven op het koor te zingen, een hele prestatie voor 12-jarigen! Om 10 uur waren de genodigden in het patronaatsge bouw bijeen. Aanwezig waren o.a. Deken Jacobs uit Alkmaar, burgemeester Sutman Meijer, wethouder Tromp, oud-kapelaan Tromp, kapelaan Te Meij, in specteur Veringa en de algemeen overste van de zus ters Franciscanessen uit Oudenbosch, mère Theresia. De voorzitter van het schoolbestuur, pastoor Sprenger, opende "met groot genoegen" de bijeen komst en noemde het een mijlpaal, dat er nu een R.K. Meisjes-school was en daarmee aan de wens van de kerkelijke overheid was voldaan. Mère Theresia en haar assistente waren trots op de nieuwe zusterschool. Inspecteur Veringa (later Minister van Onderwijs) en zijn vrouw werden wel kom geheten met een declamatie van de leerlingen "De inspecteur heer Veringa hielp ons van alle kant enz.Gelukwensen waren er van het R.K. Centraal 13. Bureau voor Onderwijs en van het Departement van Wederopbouw. Ook bedankte pastoor Sprenger zijn parochia nen: de zelatricen van het Bouwfonds, die dui zenden guldens ophaalden, de aannemers gebr. Hoogerwerf, de LTB-ers en speciaal werden genoemd de heren Kees Kok, M. Magielsen, J. Bruin en Arie Brink. Hein Veenboer en Adriaan Breed werden be dankt, omdat zij tijdelijk een lokaliteit beschik baar hadden gesteld. De heer Kühne uit Alkmaar schonk een H. Hartbeeld. Hierna werd de school ingewijd en volgde de bezichtiging. Er waren o.a. 4 leslokalen in de kleuren blauw, geel, zeegroen en crème ge schilderd door André Breed. De grote ramen, voor die tijd bijzonder, gaven uitzicht op de vrije natuur. De bouwers kregen alle lof. Teruggekeerd in het patronaat brachten de schoolkinderen onder leiding van de zusters Christina en Baptist met woord en lied dank uit aan vooral meneer pastoor. Deken Jacobs stond "perplex" over wat de pastoor aan werk had verzet. Bomen planten Na de lunch kwam het gezelschap terug voor de feestelijke boomplanting om de school en op het zwembadterrein (voor het toekomstige zwembad Deiko). Voorafgegaan door de fanfa re onder leiding van Frans van der Linden kwa men de kinderen met plantmateriaal. Het boomplantlied (tekst weer van zuster Christina) werd gezongen "Met jeugdige hand worden boompjes geplant". Er klinkt een Lang zal ie leven voor de pastoor, die dan de eerste boom plant, gevolgd door de burgemeester, de zusters en vele anderen. Afscheid in 1951 Ruim 300 parochianen waren gekomen naar de grote zaal van Van de Heiligenberg om af scheid te nemen van hun pastoor. Het ope ningswoord kwam van de heer Peppelenbosch. Op die juni-avond in 1951 sprak burgemeester J.B. Sutman Meijer de scheidende pastoor toe namens de 2100 katholieken(!) "Gij, pastoor Sprenger, hebt er voor de

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2014 | | pagina 15