werd genoemd was hiermee dus alleen nog maar op papier een feit. De feitelijke opening was pas in 1949. De bestaande school "Het Goddelijk Kind" werd jon gensschool en de nieuwe school (meisjesschool) kwam er dwars achter te staan. De jongensschool ging verder met o.a. de onderwijzers meester Ohms en meester Van Leeuwen. Zij leerden de kinderen le zen van het grote leesbord met de woordjes "aap, roos, zeef, muur, voet, neus, lam, Gijs, riem, muis, ei, juk, Jet, wip, does, hok, bok, kous". Er moest nog wel huisvesting geregeld worden voor de ruim 150 meisjes, die in 1946 van de ene naar de andere school overgingen. Zij kregen nieuwe lesme thodes en gingen verder met de zusters en de onder wijzeressen. Voorlopige huisvesting meisjes In 1946 werd de indeling zo: Zuster Carmela kreeg de kleuters onder haar hoede in een huisje vlakbij de kerk. De eerste klassertjes leerden lezen volgens de globaal methode met zuster Baptist. Zij gaf les in de achterzaal van café Veenboer (nu Marlène). Tussen de reclame voor bier hingen de grote leesplaten aan de wand met teksten als "Zeg Mies, zeem jij de ruit voor moe?" en "Wat kan Paultje toch mooi bidden?" De tweede klas zat bij Juffrouw Scholten in een lo kaal van de jongensschool. De derde klas zat bij Juffrouw Komen op de zolder van Breed's Warenhuis. Het "schoolplein" was voor de winkel en de kinderen mochten om de beurt de bel luiden, als het weer tijd was om de houten trap op te stommelen. De vierde klas kwam bij Juffrouw Gery Koster op het toneel van het patronaat (parochiehuis), achter de dikke toneelgordijnen. Daar was de oude planken vloer niet helemaal waterdicht, zodat er af en toe een muisje door de klas liep. Omdat de juf hysterisch was, moest dat snel worden opgelost! Een leerling nam haar poes van huis mee, die voor één nacht daar werd losgelaten. De volgende mor gen zat het beest miauwend vast onder de vloer en moest bevrijd worden. De muis is nooit meer gezien! De vijfde en zesde klas zaten bij zuster Christina in de zaal van het patronaat. Bouw van de Mariaschool rechts achter: Arie Brink De Hondenweg, nu Van Veenweg, rond 1925 v.l.n.r. huis van de hoofd onderwijzer, de lagere school (nu de PJS) voor jongens en meisjes. Daarachter het patronaat en op de achtetgrond de St. Dyonisiuskerk

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2014 | | pagina 14