EEN NIEUWE PASTOOR EN EEN NIEUWE SCHOOL Een nieuwe pastoor In het jaar dat pastoor Th.A.L. Sprenger hier kwam (1944) stond in de "knik" van de Middenweg, bij de splitsing met de Hondenweg (nu Van Veenweg), nog de oor spronkelijke, rijzige St. Dionysiuskerk (van 1870 tot 1964). Het gebouw was een ontwerp van architect A.C. Bleijs, leerling van de beroemde Pierre Cuypers. De spitse toren was een oriëntatiepunt en tot in de verre omgeving te zien. Naast de kerk was een grote pastorie, het woonhuis van de pastoor, zijn kapelaans en hun huishoudsters. In die jaren waren dat de dames Cato en Anna, In het centrum van Heerhugowaard, achter de Dionysiuskerk, bevindt zich een kleine woonwijk. Die bestaat uit een enkele gebogen straat met daaraan een vijftiental woonhuizen, bungalows en een paar mooi in het groen gelegen villa's. Bij de ingang van de straat, ten westen van de Dreef, zien we een straatnaambordje met de tekst "Pastoor Sprengerstraat". Er was tot 1976 in Heerhugowaard nog nooit een straat naar een pastoor genoemd. Reden om eens na te gaan, wie deze man geweest is en wat hij voor de gemeenschap heeft betekend zodat er een straat naar hem genoemd is. Theodorus Anthonius Ludovicus Sprenger werd op 1 december 1896 geboren in Zevenhoven (ZH). Na zijn studie op het seminarie werd hij op 21 mei 1921, tegelijk met 19 andere jongens, in Haarlem tot priester gewijd. Hij werd benoemd tot kapelaan in Reeuwijk (1921) en in Voorburg (1924). Daarna in de Sint Bavo in Haarlem (1926), waar hij o.a. enige tijd dirigent was van het kathedrale koor. Daar groeide ook zijn inte resse voor "bouwen", toen hij de voltooiing van het machtige bouwwerk, de kathedrale basiliek, in 1930 mocht meemaken. Dagelijks ging hij kijken naar de vorderingen van de bouw. Ook het jeugdwerk had zijn grote zorg en hij werd districts-aalmoezenier van de Kruisvaart. Na zijn benoeming in de moeilijkste parochie in Rotterdam-Crooswijk (1933) zette hij zich energiek in voor de jeugd, woonwagenkampen, arme wijken of verbouwingen in de kerk. Het harde werken had een grote aanslag gepleegd op zijn gezond heid. Hij werd zwaar ziek en over leefde het ternauwernood Na enkele rustige parochies in Limmen (1938) en Ilpendam (1940) werd hij op 14 april 1944 pastoor in de Dionysiusparochie in Heerhugowaard. Hier zou hij 7 jaar blijven. Annie Tamis-Laan De intocht van de nieuwe pastoor

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2014 | | pagina 11