Werd er alleen door landbouwers in Heerhugowaard een beroep op jullie gedaan? "Nee, we werkten ook bij landbouwers in Limmen en Akersloot. Jan Tamis, een werknemer die zijn hele leven op het bedrijf van de firma Veldman heeft gewerkt, ging dan op de fiets naar Akersloot. Daar bleef hij bij mensen in de kost tot het werk er weer op zat. Later kwamen er veel meer plaatsen bij waar we werkten. Eigenlijk door heel Noord Holland. Op een gegeven moment hebben we een vrachtwa gen gekocht en daar konden we 4 machines op kwijt. Zo re den we de hele provincie door" Is er in die 90 jaar veel veranderd in het loonwerk? "Dat kun je wel zeggen. Vroeger was het 99 loonwerk in tuinbouw en bij boeren en 1 buiten de agrarische sector. Nu is het net andersom. Er wordt gewerkt in allerlei secto ren: aanleggen van tennisbanen, grasvelden, tuinen, bagge ren en ander grondwerk, werken in kassen, noem eigenlijk maar op. Ook is de overheidsbemoeienis erg groot gewor den. Er worden veel eisen gesteld aan de inrichting van de schuren, aan de werkplaats, de spuitinrichting. De veiligheid wordt gecontroleerd, er moeten papieren gehaald worden, herhalingscursussen moeten worden gevolgd. Dit is niet meer te vergelijken met vroeger. Deze regelgeving maakt het niet gemakkelijker. Daarnaast is de tegenwoordige crisis ook in deze sector merkbaar." Werkje nog steeds in het bedrijf? "In 1992 is mijn zoon Arthur met zijn vrouw Fiona in het bedrijf komen werken. Voor mij werd het te zwaar en Arthur was klaar met zijn studie en zag het helemaal zitten. In 2000 hebben zij het bedrijf overgenomen en zijn met hun kinderen in de Hasselaarsweg komen wo nen. Mijn hart ligt nog steeds bij het ma chinepark. Ik sleutel nog steeds graag aan de machines en ik ben niet de enige van mijn familie die dat doet. Met een aantal van mijn broers en zwagers doen we ook regelmatig mee met wedstrijdploegen/hobbyploegen door heel Nederland. Tja, mijn werk blijkt ook mijn hobby te zijn." .En nu zit het bedrijf in Obdam? Na 90 jaar vertrokken uit Heerhugo waard Ja, het bedrijf had graag in Heerhugo waard gebleven, helaas was het niet mo gelijk om daar de nodige uitbreiding te verwezenlijken. Ook werd het woonhuis te klein en het was niet meer van deze tijd voor het gezin van Arthur. In Obdam heb ben ze een prachtig, nieuw bedrijf kunnen realiseren. Op 13 januari zijn we feestelijk uitgezwaaid door de Noord, het stond zelfs in het Noord Hollands Dagblad. We vonden het allemaal heel emotioneel om te vertrekken uit de Hasselaarsweg en Heerhugowaard. Maar., de firma Veldman heeft in Obdam een prachtig nieuw onder komen. Groot en ruim, nieuwe schuren en een mooi woonhuis voor de hele familie. Met een wagen- en machinepark om trots op te zijn.!!! I vroeger werd gewerkt met paarden en nu met een modern machinepark

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2013 | | pagina 9