gen, eggen en aanaarden van de grond. Na een aantal jaren leende vader Gerrit er een paard bij van zijn vader en had hij ook voor dat paard mankracht nodig. Hij ging nu ook gras en graan maaien. Zoon Jan moest op het bedrijfje van vader Gerrit gaan werken. Veel geld verdiende hij niet, kost en inwoning en een zakcent je. Daar moest hij het mee doen. Ook moest er mest verspreid worden. Die mest moest met de vork op de wagen ge laden worden. Je kunt je voorstellen dat dat geen pretje was. We stonken uren in de wind, zelfs na een bad of douche." Ondertussen was je vader hertrouwd en werden er nog meer kinderen gebo ren. WO 2 was achter de rug. Hoe arm moet dat geweest zijn? "Dat was een arme tijd, maar vader Gerrit was wel een ondernemer. Hij durf de risico's te nemen. Hij had zijn 7 paar den in de oorlog moeten inleveren, maar hij kreeg ze na de oorlog weer netjes te rug. In de oorlog heeft hij gewerkt als werknemer bij een ander loonbedrijf. Na de 2de WO was er de Marshallhulp, die hem in staat stelde een tractor te kopen, een Ford Dearborn. In 1949. Het was geen nieuwe tractor, waardoor we 's avonds en in het weekend altijd moes ten sleutelen om de boel aan de praat te houden. Het werk breidde zich ondertus sen uit, er kwam steeds meer vraag naar ons kleine loonbedrijfje. Vader Gerrit wilde nog een tractor kopen, maar hier had hij niet genoeg geld voor. Arie de Groot, van het garagebedrijf uit het Centrum, vertelde hem, dat hij niet zo moest zeuren over geld. Hij verdiende toch zeker genoeg, dan kon hij ook het risico nemen om een nieuwe tractor te kopen. Een echte nieuwe. Kassier Overtoom, van de Raiffeisenbank uit de Noord beoordeelde de aanvraag als goed en er werd een nieuwe tractor gekocht. Voor 3000 gulden. In 1953 gingen de laatste paarden weg. Toen ik een jaar of 12 was, na de lagere school, ben ik ook op het bedrijf bij mijn vader gaan wer ken." Boven: het machinepark voor het ouderlijk huis Midden: aardappelen rooien Onder: Foto uit 1956 voor het ouderlijk huis aan de Hasse- laarsweg Bovenste rij, v/nr: Cock, André, Rie met daarachter de schuren 2de rij vlnr: Gerard, Piet 3de rij vlnr: Thijs, Niek en Ellen

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2013 | | pagina 8