iAiV 90 JAAR LOONBEDRIJF VELDMAN IN HEERHUGOWAARD, 1922-2012 In januari van dit jaar vertrok Loonbedrijf Veldman na 90 jaar uit Heerhugowaard. De reden: geen mo gelijkheid tot uitbreiding. Met het vertrek van dit bedrijf verdwijnt weer een stukje Heerhugowaardse geschiedenis. In dit interview vertelt André Veldman over het ontstaan en het werk van dit bekende loon bedrijf KRANENVERHUUR LOONBEDRIJF KASWERKZAAMHEDEN "Ik kom uit een groot gezin" begint André Veldman, "een gezin met een ver haal. Mijn vader was Gerrit Veldman, een landbouwer, die in Heerhugowaard Noord werd geboren in 1895. Hij trouw de in 1922 met Margaretha Maria Borst. Zij overleed in 1928 op de jonge leeftijd van 30 jaar. Mijn vader bleef achter met 5 jonge kinderen. Jans, Jan, Afra, Coks en Gré. Hij is hertrouwd in 1934 met Maria Ursem uit Hoogwoud. Zij heeft met mijn vader nog 9 kinderen gekregen, waarvan ik het tweede was. Deze kinde ren zijn: Riet, André (de geïnterviewde Veldman) Gerard, Piet, Alie (overleden op bijna 2 jarige leeftijd), Niek, Ellen, Thijs en de jongste zoon, Cock. Mijn va der stierf in 1967, ik zat toen al in het be drijf en heb het toen ook officieel overge- Vader en moeder nomen Waar is je vader na zijn huwelijk gaan wonen? "Mijn vader is gaan wonen op de Hasselaarsweg nr. 10. Van deze huisjes zijn er drie gebouwd in Heerhugowaard Noord. Aan het begin van de Hasselaars weg naast Piet Bleeker (van het trans portbedrijf Bleeker) tegenover de Chinees, familie Bakker). Op de Middenweg richting het Centrum, ook het huis van Nel en Joop Smit is zo'n zelfde huisje. Dit waren kleine arbeiders woningen, vanuit Kleingrondbezit. Een klein huisje met een stukje land. Veel geld hadden ze in die tijd na WO 2 niet, ze waren dus heel blij met dit huisje." Wat weet je van de start van het loon werk van je vader? "Mijn vader had een paard. Voor die tijd was dat al heel wat. Er waren nogal wat landbouwers uit de omtrek die hem vroe gen of hij bij hen op het land wilde ploe gen. Op die manier verdiende hij er wat bij en dat was hard nodig. Zijn gezin breidde zich ieder jaar uit. Zoon Jan moest al snel als jong jochie zijn vader helpen met het verzorgen van het paard. Dat werd dan ook zijn lust en zijn leven. Ook in zijn latere leven zag je Jan Veldman altijd met paarden" Wat waren de klussen die ze met het paard moesten doen bij de boeren en tuinders? "In de begintijd was het vooral het ploe- Tekst: Gemma Groot. Beeld: familie Veldman Vakman

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2013 | | pagina 7