ANDRIES BICKER Burgemeester van Amsterdam en 'bedijker' van de Heer Hugowaard Onder het "Octrooi" uit 1625, de bouw vergunning voor de drooglegging van de Grote Waert en tevens het contract tussen de belanghebbenden, staan dertien hand tekeningen van Waardige Heren! Deze Heren hadden zichzelf hiermee direct tot de eerste hoofdingelanden van de nieuwe polder gepromoveerd. De zwierige hand schriften zijn in het Poldermuseum in Heerhugowaard te zien. In het huidige Heerhugowaard zijn het bekende straatnamen in de Heemraden- wijk, zoals van Wassenaar, van Asperen, Basius, van Veen, Oude-stein, van Wijngaerden, Bicker de heren van het eerste uur zijn niet vergeten! Andries Bicker was misschien wel de meest flamboyante Heer uit het gezel schap, zeker één van de rijksten en meest invloedrijke persoon in het land. Hij werd geboren in Amsterdam in het jaar 1586 en gedoopt op 14 september van dat jaar. Zijn vader Gerrit, getrouwd met Alyd Boelens was reeds een vermogend man, hij was graanhandelaar en bierbrouwer en richtte in 1594 de Handels Compagnie van Verre op, de voorloper van de Verenigde Oostindische Compagnie waarvan hij ook bestuurder werd. Hij kreeg nog twee zonen Cornelis en Jacob. De familie Bicker had een stevige greep op de wereldhandel en ook op het politie ke toneel speelden zij een voorname rol in de Republiek. Onze grote dichter Joost van den Vondel maakte een sprekend ge dicht over de familie: Zoo wyt als Bickers vlagh den grooten Oceaen Beschaduwde, en doorsnee met ryck ge- lade schepen Die 's weerelts gouden oegst in Hollants boezem slepen. De Gouden Eeuw is begonnen, handel en kunst bloeien als nooit tevoren, tegelij kertijd wordt de 80-jarige vrijheidsoorlog tegen het Spaanse bewind gevoerd en, zo wordt beweerd, leverden de Bickers sche pen en zilver aan de Spanjaarden! Onze Andries Bicker, Heer van Engelen burg, werd ook koopman en dreef pels- handel op Rusland waarmee hij schatten verdiende. De Russen, toen nog in het bezit van Alaska, lieten de Indianen daar voor hen jagen op beren en vossen,waar van de pels gretig aftrek vond in Japan en Europa. Maar zijn ambitie's gingen verder en hij werd bewindhebber van de VOC, gede puteerde van de Staten-Generaal en Kolonel bij de Schutterij. In 1627 werd hij voor de eerste keer Burgemeester van Amsterdam. Hij had toen al een deel van zijn vermo gen "belegd" in de drooglegging van de Grote Waert, en was van 1626 tot zijn dood in 1653 hoofdingeland in het Polderbestuur. tekst: Henk Aandewiel •4 I Andries Bicker, 1586 - 1652

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2013 | | pagina 5