voor soort laag het is, of er vooral geak kerd is of dat er ook gewoond is. Huizen zijn bijvoorbeeld herkenbaar aan zwarte ronde sporen waar ooit de palen stonden die het dak droegen. Door het hout dat vergaan is blijft een donkere verkleuring over. Het materiaal dat in de sporen of bodemlagen wordt gevonden helpt deze te dateren. Aardewerk is al millennia aan mode onderhevig en de hardheid, de kleur en de versiering van de scherf verraden hoe oud die is. Maar ons staan ook andere dateringsmethoden ter beschikking zoals dendrochronologie (jaarringen tellen) en optische luminescentie. Bij die laatste me thode kan gemeten worden wanneer een zandkorrel voor het laatst het licht zag. Technologische ontwikkelingen gaan hard, ook in de archeologie. Opgraven Mocht er inderdaad een huisplattegrond of andere waardevolle vindplaats worden gevonden in de boorkernen of de proef- sleuf, dan kan de gemeente besluiten dat die vindplaats behoudswaardig is. Dat be tekent dat alles in het werk moet worden gesteld om de vindplaats in de bodem te bewaren, bijvoorbeeld door een bouwplan aan te passen. Als het bouwplan toch de vindplaats dreigt te verstoren, zal de ge meente kiezen voor een opgraving. Dan wordt zorgvuldig alle informatie vastge legd en verzameld, omdat de opgraving maar één keer kan plaatsvinden. De ar cheologische vondsten van Heerhugowaard gaan naar het Provinciaal Depot voor Bodemvondsten. Vinden Naast bovengenoemde professionele on derzoeken komt het regelmatig voor dat vondsten toevallig aan het licht komen, bijvoorbeeld tijdens het ploegen van een akker of bij graafwerkzaamheden in een tuin. Het is wettelijk verplicht en van be lang dat die vondsten worden gemeld in Archis. Volgens de wet moeten deze bo vendien zes maanden ter beschikking worden gesteld voor de wetenschap. Als archeologen tijdens het bureauonderzoek zien dat er in een bepaalde zone veel scherven uit een specifieke periode zijn gemeld, is de kans groot dat daar een Ten behoeve van nieu we ontwikkelingsplan nen op het terrein bij De Horst (middenweg 143) werden proefsleu- ven gegraven. In de sleuven werden resten gevonden van twee 19e-eeuwse stolpen en van Villa Kostelijk die in 1965 is afgebroken.

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2013 | | pagina 51