ARCHEOLOGIE IS ZOEKEN, VINDEN, WETEN In september en oktober jongstleden was in het ge meentehuis een tentoonstelling ingericht over de ar cheologie van Heerhugowaard in samenwerking met Cultuurcompagnie. In deze tentoonstelling stonden de resultaten van twee onderzoeken centraal, de molen opgraving van De Draai en het onderzoek aan de Middenweg bij De Horst. Omdat archeologie gaat over zoeken, vinden en weten waren dat de centrale thema's in de tentoonstelling. In dit artikel worden die thema's nog even op een rij gezet. Zoeken Archeologen hebben in Heerhugowaard potscherven, botten en restanten van mo lens en huizen gevonden. Zoals de biblio theek boeken bewaard, zo is de bodem een archief met verhalen over mensen van voor onze tijd. Het verhaal achter die spo ren zo compleet mogelijk navertellen, is het werk van archeologen. Archeologisch onderzoek gebeurt stapsge wijs. Velen associëren archeologie met opgravingen, maar eigenlijk komt het zel den tot een opgraving. En ruim een de cennium geleden was het vaak zo dat als archeologische resten werden aangetrof fen tijdens de graafwerkzaamheden, de bouw moest worden stilgelegd. Door be tere wetgeving, marktwerking en vooral het Handboek Kwaliteitsnormering voor de Nederlandse Archeologie is dat verle den tijd. Archeologen werken binnen strakke kaders die worden vastgelegd in een Programma van Eisen van de ge meente. Rekening houden met archeologie begint zodra iemand voornemens is een gebied te ontwikkelen. Dat kan gaan om een bouwproject, maar ook om waterberging, het leggen van kabels en leidingen of na tuurontwikkeling. De gemeente bepaalt in het bestemmingsplan bij welke plangroot te een archeologisch rapport moet worden overlegd bij de aanvraag voor de vergun ning. In dat onderzoeksrapport staat wel ke waarde het plangebied heeft. Het is aan de gemeente hoe met een waardevolle vindplaats moet worden omgegaan: op graven, archeologisch begeleiden of plan aanpassing om de vindplaats in de bodem te behouden (in situ behoud). Door het ar cheologisch onderzoek gefaseerd aan te pakken - van globaal en goedkoop tot ge detailleerd en kostbaar- kan steeds wor den afgewogen hoe onnodig onderzoek kan worden voorkomen. Bureauonderzoek Het archeologisch onderzoek begint ge woonlijk aan het bureau. Door het raad plegen van allerlei (digitale) informatie wordt een verwachting uitgesproken of het plangebied archeologische resten be vat en wat de aard en datering van die resten is. Zo zijn de landelijke database Archis, waar alle onderzoeken en losse vondsten worden verzameld, maar ook websites als watwaswaar.nl en ahn.nl/vie- wer belangrijke onderzoek bronnen. Naast het archeologiebeleid van de gemeente (Heerhugowaard heeft dat verwoord in de nota Erf Goed) wordt gekeken naar het beleid van hogere overheden. De provin cie heeft bijvoorbeeld de Leidraad Landschap en Cultuurhistorie waarin droogmakerijen, de West-Friese Omringdijk en molens als waardevolle cultuurhistorische elementen zijn aange merkt. Booronderzoek of proefsleuven Als uit het bureauonderzoek blijkt dat in het plangebied archeologische resten kun nen voorkomen die door het ontwikke lingsplan worden bedreigd, gaat men over op veldonderzoek door middel van borin gen. Als blijkt dat de bodem intact is en als er bodemlagen te zien zijn die door mensen zijn bewerkt kan vervolgens ge kozen worden voor proefsleuven. In deze smalle sleuven is meestal goed te zien wat Tekst: Ceciel Nyst Beeld: Gemeente Heerhugowaard

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2013 | | pagina 50