EEN KWADE PASTOOR Buurthuis De Deel, vroeger het Patronaat, in 't Kruis was in de jaren veertig al een plek waar van alles te doen was. In de week was er een kleuterschool gevestigd maar je kon er ook biljarten, sjoelen en an dere spelletjes spelen maar als je onder de 15 jaar was kon je eigenlijk nergens te recht. Wij waren toen tien en elf jaar oud en verveelden ons op een zondagmiddag mateloos en om de tijd door te komen wa ren wij elkaar aan het bekogelen met zand. Zand was er bij het Patronaat genoeg, zand waar in de week de bewaarschoolkinderen in speelden. Wij propten zand in stukken papier en gooiden dat naar elkaar maar na een tijdje kwam ik op het idee om dit zand door de bovenlichten van de grote zaal te mikken. Dat was een nog een hele toer maar toch lukte het ons en al gauw had den we geen papier meer over. De dag daarna kwam de pastoor zomaar op school terwijl het helemaal zijn dag niet was. Wij kwamen er al snel achter wat hij kwam doen. Hij was op zoek naar de zandmikkers! Niemand wist natuurlijk wie het gedaan had maar uiteindelijk verklapte iemand toch wie de daders waren. Mijn vriendje en ik moesten mee om te zien wat we aangericht hadden. Nou dat was niet mis, de zaal in het Patronaat zag er niet uit, alles zat onder het zand. Als straf moesten we bij de pastoor over de knie gaan liggen. Het Spaanse rietje deed de rest en wij gier den het uit van de pijn. Na een halfuurtje mochten we gaan en toen we op straat lie pen keken wij elkaar aan en door onze tra nen heen moesten we toch weer lachen. De klikspaan die ons erbij lapte kreeg daags daarna een koekje van eigen deeg. Toen hij van vooruit de klas terug kwam met een be ker melk werd hij netjes gevloerd en kreeg straf van de meester. Ongeveer 20 jaar later kwam ik de pastoor op het station van Uitgeest nog eens tegen. Hij wist nog precies wie ik was. Het had hem zelf wellicht ook een beetje geraakt denk ik. Tekst: Piet Beers -I Parochiekerk van de Heilige Familie in 7 Kruis 1926

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2013 | | pagina 49