vaak hebben gedaan. „Ik heb altijd gewerkt. Vroeger thuis ook al. En toen ging ik ook bij boeren te melken. Bij Nic Blauw in de Berkmeer heb ik vijfjaar constant gemolken van 1950 tot 1955. Bij een boer aan de Langereis, Cor Edam, was ik jaren dagmeisje." Pietje is geboren in Heerhugowaard in een huisje aan de Veenhuizerkade, op 19 maart 1930. Na negen jaar verhuisde het gezin naar de molen van de polder Veenhuizen. Haar va der Klaas Kleimeer werd daar molenaar-ma chinist. Na zijn dood in 1963 zette moeder Geertje Kleimeer-Pauw dit werk nog vijfjaar voort. Met vrucht gevolgd Op 17-jarige leeftijd, in 1947, kreeg Pietje een diploma van het Rijkszuivelconsulentschap in de provincie Noord-Holland te Hoom. Zij had een melkcursus 'getrouw en met vrucht ge volgd'. „Daar heb ik handmelken geleerd. De cursus werd gegeven door Nic. Blauw, op zijn boerderij in de Berkmeer. Later heb ik bij hem ook machinemelken geleerd." Piet en Pietje molken op Hasselaarsweg 22 doorgaans 18 tot 19 koeien. „Later werd dat minder. In 1977 verkochten we zeven hectare land voor de ontwikkeling van de Alton, het glastuinbouwgebied." In 1981 was de veesta pel ingekrompen tot zeven koeien. Dat waren topbeesten! Op de ranglijst van de Fokvereniging van bedrijfsgemiddelden 1980/1981 stond de familie Kooy op een mooie vijfde plaats. Dit overzicht toont de prestaties van 32 melkveehouderijbedrijven in Heerhugowaard. Bij de oudere koeien behaal den Piet en Pietje met Meier 29 zelfs de hoog ste productie. 'Ook een klein bedrijf kan er gens groot in zijn', schreef de Fokvereniging. Pietje: „We hebben ook nog een melktankje gehad, toen de melkbussen werden afgeschaft. Daarna hebben we niet lang meer gemolken. Later hadden wij wat vetvee. Op stal stonden drie tot vier dikbillen. De laatste ging weg in 2003." Schapen lopen nog steeds bij de boer derij. „Altijd ruim twintig, nu heb ik er nog drie a vier. Ze houden het erf bij." Haar man Piet overleed op 23 augustus 2011 in Oudorp, op 90-jarige leeftijd. De beide kin deren, Arie en Gerda, wonen in Heerhugowaard. De kleinkinderen (Soraya, Ray an en Pieter) geven Pietje veel plezier. De Een dagje nit, 1963. Piet en Pietje Kooy op stap met mijn ouders Piet Dekker (1921-2003, rechts) en Janny Dekker-Ruig (1926 2003), mijn broer Jack (1952, tweede van rechts) en ik (1957). Wij waren in de Berkmeer buren.

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2013 | | pagina 47