DE FAMILIE KOOY OP DE HASSELAARSWEG Het einde van het tijdperk Kooy aan de Hasselaarsweg na dert, daar lijkt het op. Na bijna 200 jaar. Op Hasselaarsweg 22 woont Pietje Kooy-Kleimeer. Zij is geboren op 19 maart 1930 en is dus nu, najaar 2013, 83 jaar. Pietje woont alleen in de stolp nabij de spoorlijn Heerhugowaard-Schagen. Hoelang zij hier kan blijven, weet Pietje niet. „Na mij? Geen idee. Misschien dat mijn zoon Arie hier komt. Daar is nog niks over te zeggen." Een gesprek met Pietje op een mooie woensdagmiddag in september. Een kijkje terug, met de uitpuilende plakboeken op tafel. Aan de keukentafel gaat het over Pieter en Arie. Zeven keer op een rijtje: Pieter, Arie, Pieter, Arie, Pieter, Arie en Pieter. Keurig op volgorde, vader en zoon. De laatste Pieter is haar kleinzoon, gebo ren op 25 augustus 2011Deze Pieter is een zoon van Arie, haar zoon (geboren in 1966). De man van Pietje, Pieter (Piet) heeft zijn kleizoon alleen kunnen voelen. Hij over leed twee dagen voordat de jongste stam houder van de familie Kooy ter wereld kwam. De eerste Pieter in het rijtje Pieter/Arie is de Pieter Kooy die is gebo ren in 1766. Deze Pieter Kooy stierf in 1835. Hij trouwde met Maartje de Boer. Met Pieter Kooy begint het verhaal van de Kooyen aan de Hasselaarsweg. Een bij zonder verhaal. Een verhaal met een plot seling begin. Hasselaarshuis Nooit zullen we weten waarom Pieter Kooy in 1825, bijna 200 jaar geleden, het Hasselaarshuis kocht. De archieven zwij gen over deze verrassing. Hij kwam uit Zuid-Scharwoude, deze eerste Pieter Kooy. Bij de notaris, bij het zetten van de handtekeningen, ontbrak zijn vrouw. Zij, Maartje de Boer, was al jong overleden, in 1802, nog geen 35 jaar oud. Pieter Kooy, de eerste van de serie Kooyen aan de Hasselaarsweg, werd eigenaar van een bijzonder pand. Het Hasselaarshuis was ooit de allergroot ste boerderij binnen de ringvaart van de Heerhugowaard. En een van de oudste. Sterker nog, deze boerderij bestond al toen de Heerhugowaard van meer tot land werd. Het Hasselaarshuis is gebouwd toen De Waard nog water was. Het pand - op deze plek staat nu het huis Hasselaarsweg 15 - is gezet tegen de binnenzijde van de oostelijke dijk van de Zuidscharwouder polder. Deze Langedijker uitstulping kwam bij de drooglegging van de Heerhugowaard te liggen binnen de ringdijk van de nieuwe polder. Pas veel en veel later viel de Zuidscharwouder polder ook gemeentelijk onder Heerhugowaard. Nu is dat gebied volledig opgeslokt door bedrijventerrein Zandhorst. Vanuit haar keukenraam heeft Pietje Kooy-Kleimeer de kolossale gebou wen zien oprukken vanuit het zuiden. Regentenfamilie De stap van Zuidscharwouder Pieter Kooy naar het Hasselaarshuis in de Zuidscharwouder polder is misschien toch niet zo groot als we dachten. Hoe dan ook, hij werd in 1825 eigenaar van een goed dat zijn glorietijd - dat weten we wel - grotendeels had verloren. De boerderij was toen al vervangen door een kleinere stolp, van normale omvang. Het tekst: Ed Dekker foto's en documentenPietje Kooy-Kleimeer

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2013 | | pagina 42