Die vergadering wordt gehouden in de kerk. Er worden 6 leden gekozen, maar dat zal geen omwenteling in het bestuur hebben gegeven. Als op 7 april 1798 een brief naar het intermediair administratief bestuur van 't voormalig gewest Holland in Den Haag wordt gestuurd om de namen van "alle de nutteloose of onwaardig amb- tenaaren door te geven, worden de bode, de armbezorgers, de schoolmeester (te vens schot-en verpondingsgaarder) opge geven. Voor de bode en de armbezorgers worden andere namen genoemd en de overigen blijven dezelfde personen. In 1798 is de heerlijkheid opgeheven en heeft de heer van Veenhuizen geen functie meer. Het laatste eigendom van de heer van Veenhuizen was het praalgraf van Reinout van Brederode. "Kennelijk was er rond 1840 geen belangstelling vanuit de (schoon)familie meer om de graftombe en de bijbehorende grafkelder in bezit te hou den. En zo verkocht Rijka Maria van Cats op 7 december 1843 de grond met al wat gemeenteontvanger in Veenhuizen. De bemoeienis van de heer van Veenhuizen over Veenhuizen was verdwe nen, maar de functie die hij had in Veenhuizen is direct ingevuld. Er is dus geen "vrij" Veenhuizen ontstaan. De kerk van Veenhuizen r omstreeks 1750 eroP stond aan Klaas Blom, landman en De tekenaar is onbe kend Geraadpleegde bronnen: P. Noordeloos, Heerlijkheden in Westfriesland, West-Friesland Oud en Nieuw, 26e bundel, pagina 68 - 93. Uitgave: Historisch Genootschap West.Friesland, 1959. Carla Rogge, Het grafmonument van Reinout van Brederode (1565/67 - 1633) in het kerkje te Veenhuizen (Noord-Holland). Uitgave: Stichting tot behoud Praalgraf Veenhuizen. Notulen Polder Veenhuizen 1 juli 1739 - 30 decem ber 1811. Regionaal Archief Alkmaar nl. Wikipedia.org/wiki/Leenslelsel

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2013 | | pagina 41