Bestuur van Veenhuizen De heer van Veenhuizen woonde niet in zijn heerlijkheid. Een aantal van de heren woonde in Haarlem, Den Haag, Alkmaar of Heiloo en de laatste heer woonde in Rotterdam. Het dagelijks bestuur werd in Veenhuizen uitgeoefend door een baljuw of schout. De notulen van de polder Veenhuizen beginnen met de vergadering van 1 juli 1739 en ze eindigen op 30 de cember 1811. De notulen van 1 juli 1739 beginnen met: "Is goed gevonden en verstaen dat voorta- en ten eynde om de zaken in een goede or der te houden en dat van alles bij tijt en wijlen na behooren sonde konnen blijken het geene bij de regenten en ingelanden op de jaerlijkse polderrekening werd be- slooten bij forme van resolutie sal worden gestelt en dat des elven door den secretaris met uytdrukking van de presente regenten en ingelanden sullen werden getekent. Tijdens die vergadering was G. v.d. Ster baljuw, Jacob Coster was burgemeester en R. v. Weere de secretaris. Op 20 oktober 1739 komt ook de heer van Veenhuizen, Willem Maurits van Cats, ter vergadering. In die tijd gaat het economisch slecht en er is achterstand in het betalen van de (pol- dcrjgelden. De baljuw G. van der Ster en de ingelanden Jan van Twisk en Claas Zeeman krijgen de opdracht om de niet be taalde gelden in te vorderen. Op 1 juni 1740 komt de heer van Veenhuizen weer ter vergadering, maar dan gaat het over "mitsgaders te voldoen de proceskosten van de heer van Veenhuysen in Den Hage gevallen over en ter zaeken de schotgaer- derij van de voorszeyde polder jegens bur- gemeesteren en schepenen geëntameert. zoals dat in de notulen van de vergadering 1 juli 1739 was verwoord. De notulen van die vergadering zijn: "Op heden den eer sten juny 1740 is door d'hoog edele heer, baljuw, burgemeester, schepenen en prae- sente ingelanden der heerlijkheid Veenhuyzen eenparig geresolveert en be sloten dat bij forme van interpretatie van de resolutie van den eersten july 1739 de wijl de proceskosten in dit na solutie ver meit seer important werden bevonden en uyt de contanten en restanten niet kunnen werden voldaan, dat het cort sal werden omgeslagen over de polder van Veenhuysen in drie eerstcomende jaren. Jaarlijx per gars vijf stuijvers, welke pen ningen die in de twee volgende jaren sullen werden omgeslagen voordien tijd sullen werden genomen van de kerke reets bij casse sijnde omme de interessen te vermijden. Behalve de baljuw of schout en een secretaris heeft Veenhuizen dus ook een bur gemeester en schepenen en le den van de raad. Vaak verga derde de raad niet, meestal eens per jaar, maar tussen 1750 en 1771 zijn er alleen notulen van de vergadering van 2 juni 1760. Ten tijde van de Bataafse Republiek wordt er meer ver gaderd en wordt er op 19 juni 1796 besloten dat op 22 juni alle stemgerechtigde burgers van 20 jaar of ouder een nieuw gemeentebestuur (municipali- teit) moeten kiezen. Het grafmonument van Reinout van Brederode

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2013 | | pagina 40