centrum werd door hem aangekocht voor woning- en wegenbouw en industrie. Ook de percelen, waarop het MCA (Medisch Centrum Alkmaar) nu een nieuw zieken huis wil bouwen en de grond, waar nu de Waerderhout is, werden indertijd door hem aangekocht! Niemand wilde zonder slag of stoot zijn land verkopen. Er moest dus veel worden onderhandeld met adviseurs van de tegen partij, zoals de LTB, de CBTB en de Hollandsche Maatschappij van Landbouw. Burgemeester Molleman had aan Wim als makelaar en verzekeringsinspecteur een kundige wethouder naast zich. Deze moest zijn werk ook vaak in de avonduren ver richten om alle partijen om de tafel te krij gen In de beginjaren werd door de gemeente twee gulden en vijftig cent per m2 betaald. Bij een grondruil kreeg men op een andere plek 2 x zoveel grond terug. Bij aankoop van grond huis door de ge meente kreeg men naast de kosten van een ander huis 2000 gulden verhuiskosten. Zoals begrijpelijk moest er heel vaak en soms lang overlegd en onderhandeld wor den voor er een deal gesloten werd en tot aankoop (verkoop) werd overgegaan. Ook het wegenplan werd snel uitgebreid en er konden huizen worden gebouwd in alle kernen. Dit gaf nogal eens heftige dis cussies in de gemeenteraad, want welke kern ging er voor? Met het bouwen van vele huizen nam het aantal inwoners, dat tot 1950 op een dood punt had gestaan, snel toe. Ook de komst van nieuwe win kels verbeterde de leefbaarheid. Kortom, in die jaren werd de basis gelegd voor het Heerhugowaard, zoals wij dat anno 2013 kennen! Heerhugowaard was toen, samen met Zoetermeer, een van de snelst groei ende gemeenten in Nederland. Bij zijn afscheid als wethouder in 1966 werd Wim vanwege zijn verdiensten voor de gemeente benoemd tot ereburger van de gemeente Heerhugowaard! Maar hij bleef sterk bij het gemeentelijke gebeuren betrokken. Hij kwam in vaste dienst bij de gemeente als hoofd van het grondbedrijf. Als zodanig was hij voorzit ter van de taxatiecommissie, die b. en w. adviseerde. In die commissie zaten ook de heren Joop Slijkerman, Jan Swart en Jan Komen. Soms werd hij ook in andere plaatsen ge vraagd om taxaties te doen en rapporten op te stellen. Alleen, zo vertelt hij, was hij soms bang om rond een huis te lopen, als er een hond op het terrein liep! Dit werk heeft hij met tussenpozen gedaan tot rond zijn 70e jaar. Onderwijs In het eerdergenoemde KASKI-rapport werd ook de vraag gesteld of de intellec tuele activiteiten van sommige jongens(! wel voldoende tot ontwikkeling werden gebracht. Te weinig meisjes tussen 12 en 20 jaar volgden voortgezet onderwijs. Ook op dit gebied lag een belangrijke taak voor de gemeente. Als wethouder zag Wim eveneens het gro te belang hiervan in. Mede door zijn toe doen werd de Stichting Voortgezet Onder wijs bij notariële akte van 17 maart 1959 opgericht en hij werd de eerste voorzitter, met Wijnand Veldman als secretaris. De school moest er komen, maar er was een probleem. Hoe kreeg je het benodigde aantal leerlingen bij elkaar? Naast zijn drukke werkzaamheden be zocht de wethouder persoonlijk ouders waarvan de kinderen in aanmerking kon den komen voor de op te richten ULO school. Voor het raadhuis. Koningin Juliana tij dens een werkbeoek aan Noord-Holland, 14 juli 1961 vlnr.achter jhr. Beelaerts van Blokland. C.d. K Wethouders P .van Langen en W. van Stralen, Koningin Juliana en Burgemees ter Molleman

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2013 | | pagina 34