OUD-WETHOUDER WIM VAN STRALEN "Wat heb ik toch veel meegemaakt!" Op een zomerse namiddag word ik hartelijk ontvangen bij de familie Van Stralen-Rood aan de Vosmaerlaan. Ik neem plaats aan het verlengstuk van de uitschuiftafel en binnen vijf minuten staat er een heerlijk kopje koffie, met iets lekkers erbij, voor mij op het pluchen tafel kleed. De kamer is rijkelijk voorzien van ingelijste foto's van de kinderen en de kleinkinderen (onder wie twee Braziliaantjes). Ik ben op bezoek bij de hoogbejaarde Wim (Wilhelmus Theodorus) van Stralen en ga in gesprek met hem, om dat hij in de loop van bijna 100 jaar het dorp niet alleen heeft zien groeien van 5.300 naar 53.000 inwoners, maar ook omdat hij persoonlijk een niet onbelangrijk aandeel heeft geleverd aan de bloei en ontwikkeling van Heerhugowaard. Hij vertelt graag over zijn jeugdjaren. Hij is geboren op 23 april 1922 te Heerhu gowaard als zesde kind van Jan van Stralen en Betje Blokdijk. Zijn wieg (of liever zijn krib in de bed stee) stond aan de Voddenweg (nu Molenweg). Na enkele jaren verhuisde het gezin naar de Middelweg (nu Midden weg), niet ver van de spoorhalte en de toenmalige zuivelfabriek "Excelsior", waar vader een gemengd bedrijf had. Als kleine jongen moest Wim op het be drijf meewerken. Dat was in die tijd heel gewoon in de gezinnen. Als 10-jarige ging hij met zijn vader naar de veemarkt en moest hij de koeien opdrijven langs de Middenweg richting Alkmaar. Rond 1930 hoefde je daar geen auto's te verwachten, dus het vee had ruim baan. Op de markt ging het van handjeklap en als vader afrekende in het café, hield Wim de overige beesten in 't oog. Na de ver koop ging het weer lopend huiswaarts! Het is in die tijd wel eens gebeurd, dat een loslopende koe in het openbaar werd ver kocht, omdat de eigenaar niet te vinden was. Op de lagere school, de school van "Het Goddelijk Kind" (nu Pater Jan Smit- school) aan de Hondenweg (nu Van Veenweg) was hij een goede maar ook on deugende leerling. Als hij moest nablijven, verdween hij door een open raam onge zien naar huis. Strafregels schrijven hoef de niet van zijn vader, omdat de meester geen schrijfpapier had meegegeven! In de klas werd met de kroontj espen ge schreven, terwijl de jeugd van nu een fraaie Stabilo-pen gebruikt zonder geklie- der met het inktlapje. Schoolblijven is nu uit den boze, want veel kinderen worden tegenwoordig met de auto opgewacht om naar de zwem- of balletles te gaan, naar paardrijden of judo. Annie Tamis-Laan Openbare verkoop van een gevonden koe

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2013 | | pagina 32