de kwartiermakers was geen spoor te vin den. Geen voorraden, geen huizen, alleen maar oerwoud en dat met een dagelijks te rugkerende regen. De emigranten uit Heerhugowaard en Niedorp, eenvoudige lieden, ongeletterd, van boerenafkomst en nooit eerder een ander land gezien dan de Hollandse polder, gingen een zware tijd te gemoet. Er ontstond al direct onenigheid tussen de kolonisten. Er was geen duidelij ke leiding en de werkzaamheden, zoals het kappen van bomen, het bouwen van hui zen en het aanleggen van akkers ging veel te langzaam. Uiteindelijk is de kolonie Orange er gekomen, maar de verdedi- gingswallen rondom het dorp waren nog verre van gereed. De Franse overval Onder de tientallen knechten die naar Orange waren meegekomen bevonden zich acht Fransen die zich in Holland als knecht hadden verhuurd. Pikant detail is dat deze acht knechten in Amsterdam door Hartman van der Woude in dienst waren genomen. Zij verraadden de Hollandse ko lonie aan de Fransen in Cayenne. Die duldden geen nieuwe Hollandse kolonie oostelijk van Cayenne. De Hollandse kolo nie werd door de Fransen onverwachts overvallen en met de grond gelijk ge maakt. De Nederlanders werden afge voerd. Velen stierven in gevangenschap of als slaaf van de Fransen. De kolonie Orange heeft slechts vijf maanden bestaan. Onenigheid onderling, verwaarlozing van de verdediging, eigen belang, niet accepte ren van de leiding en ruzies tussen fami lies zorgden ervoor dat de Fransen nauwe lijks enige tegenstand ondervonden bij het oprollen van de nieuwe kolonie. Het enige wat er vandaag de dag nog aan dit drama herinnert, is de naam Orange voor de kaap aan de monding van de rivier de Wiapoco in het huidige Frans Guyana waar indertijd de Hollandse kolonie was gesticht. En hoe liep het met Elisabeth af? Zij be sloot in 1667, nog voor de Franse overval, met een schip naar Nederland terug te ke ren. Zij had na de dood van haar vader en zuster niets meer te zoeken in de nieuwe wereld. Teruggekomen in Nederland kreeg zij onderdak bij familie in Nieuwe Niedorp. Elisabeth, twintig jaar oud, kon onmogelijk voldoen aan de grote schuld die haar vader haar had nagelaten. Zij zag dan ook af van acceptatie van de erfenis. Wat een ramp had deze familie getroffen. Een gewaardeerd en gefortuneerd regent en bewoner van de grootste boerderij in Heerhugowaard ging roemloos ten onder, ergens begraven in een anoniem graf. Curator van de failliete familieboedel was haar oom Adriaan van der Woude, notaris in Nieuwe Niedorp. Al die tijd woonde de pachter Pieter Adriaensz., sinds het vertrek van Hartman van der Woude in 1676, op eigen kosten in de Heerhugowaardse boer derij Torenburg. De nalatenschap werd pas in 1689 afgewikkeld, maar daarvoor, in 1678 was de boerderij aan de Middenweg verkocht aan de Amsterdamse regent Gerard Bicker van Swieten (1632-1716). In 1893 sloopte de toenmalige eigenaar Heinrich Wessel Burke uit Hoom de hof stede. Er kwam een veel kleinere boerderij voor terug die in 1930 verbrandde. Alleen de naam Torenburg op de gevel van de woning Middenweg 543 herinnert nog aan deze bijzondere Waardse historie. Bronnen: Belonje, J. (1932), Uil Heer-Hugowawd's historie. De gevonden fundamenten ter plaatse van de boer derij Torenburg niet afkomstig van een vroeger kas teel. Overdruk uit de Alkm. Crt. van 15 okt. 1932. Komen, H.E. (2011), Stolpboerderijen in Heerhugowaard, deel III. Muller, K.I. (2001), Elisabeth van der Woude. Memorij van 't geen bij mijn tijt is voorgevallen. Wit, A. (1982), Historie van de Niedorpen en Winkel. RAA, Polderarchief Heerhugowaard, inv. nr. 155. Haardstedengeld 1665 en verponding 1655. Foto's en kaarten: H.E. Komen

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2013 | | pagina 29