maar Frankrijk niet. Hoewel de Fransen uit Nederland waren verjaagd, hield de Franse koning de oorlogstoestand zo lang mogelijk in stand. De oorlog speelde zich vervolgens grotendeels af op zee en in de koloniën. In oorlogstijd, zo was indertijd de gewoonte, mocht je elk schip van de te genstander kapen en elke kolonie van de vijand veroveren. De Europeanen bevoch ten elkaar eeuwenlang in Europa, maar ook overal ter wereld waar ze elkaar te genkwamen. De Fransen hadden in Guyana, ten oosten van het huidige Suriname, de kolonie Cayenne gesticht. En uitgerekend in oorlogstijd wilde Amsterdam ten oosten van het Franse Cayenne de nieuwe kolonie Orange stich ten. Dochter Elisabeth van der Woude heeft in haar dagboek uitvoerig de emigratie van het gezin Hartman van der Woude naar Guyana beschreven, zodat we getuige kun nen zijn van deze eerste emigratie vanuit Heerhugowaard. Ze is dan negentien jaar. Op drie december 1676 schrijft ze: "...zijn wij met ons huijshouding uijt de Waert, na Niedorp vertrocken om voorts ons volgen de reijs te vervorderen Hartman van der Woude met zijn kinderen Elisabeth, Johannes en Margarieta reisden eerst naar Kolhom om vandaar per boot naar de zeil schepen gebracht te worden die bij Texel voor anker lagen. Met honderden anderen, tezamen met paarden, koeien, schapen en geiten, begonnen de schepen hun reis naar het onbekende. De overtocht had veel eer der moeten beginnen, maar doordat de werving van kolonisten zo slecht verliep, werd de tocht steeds uitgesteld. Nu ver trokken ze midden in de winter. De weer somstandigheden waren extreem. Ze moesten zich haasten omdat de doorgang bij Texel door strenge vorst dreigde dicht te vriezen. Door het late tijdstip van ver trek zouden zij ook nog eens midden in het regenseizoen in Guyana aankomen. Via Het Kanaal voeren ze richting de Kaapverdische eilanden. Door het grote aantal mensen en vee opeengepakt in de scheepsruimten brak er tot overmaat van ramp een besmettelijke ziekte uit aan boord. Tijdens de reis stierf Hartman van der Woude hieraan. Zijn kinderen verloren hun vader en de emigranten een leider van dit avontuur, nog voor ze hun bestemming hadden bereikt. Elisabeth schreef hierover: "de 8 dito (januari) zijnde vrijdag is mijn lieve vader Harman Hartman van der Woude christelijk in den Heer gerust, na dat hij 12 a 14 dagen hadde krank ge weest, latende mij, mijn broeder en zuster in grote droefheid gaande naar een vreemd land van onze beste vriend be roofd". Geen protestant in katholieke aarde Hartman van der Woude werd begraven op een eilandje voor de kust van het Kaapverdische eiland Sao Tiago dat in handen was van de Portugezen. Dat begra ven moest 's nachts in het geheim gebeu ren, want de Hollanders kregen van de Portugezen geen toestemming om een pro testant in katholieke grond te begraven. Ook Hartmans jongste dochter Margarieta overleed. Aangekomen in Guyana, bij de rivier de Wiapoca, was er een nieuwe te genvaller. In de zomer waren schepen uit Amsterdam vooruit gegaan als kwartier makers voor de nieuwe kolonie Orange. Er moest een stuk oerwoud worden gekapt en huizen worden gebouwd, zodat de nieuwe emigranten, als ze aankwamen, di rect onderdak zouden hebben. Maar van Op de gevel van de wo ning Middenweg 543 staat de naam Torenburg, het enige dat nog herinnert aan wat eens de grootste boerderij was van Heerhugowaard en het drama van zijn roem ruchte bewoner Hartman van der Wonde.

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2013 | | pagina 28