Toch stond niet iedereen hier enthousiast tegenover. De werving van nieuwe deel nemers verliep uiterst moeizaam. Er meldden zich nauwelijks gegadigden. Alle Nederlandse vestigingen overzee hadden in de zeventiende eeuw met dit probleem te kampen. Vanwege de relatief grote wel vaart was er voor gezinnen weinig reden om weg te trekken. In tegenstelling tot Frankrijk en Engeland, waar bijvoorbeeld veel vervolgde Hugenoten, joden, katho lieken, Schotten en Ieren de overtocht waagden, in de hoop op een betere toe komst. Daarnaast had Nederland een ge ringer aantal inwoners in vergelijking met de ons omringende landen. Er was ook een stagnatie van de bevolkingsgroei. Tussen 1650 en 1800 groeide het aantal inwoners in Nederland nauwelijks. In 1676 besloot Hartman van der Woude toe te treden tot het selecte groepje kapi taalkrachtigen dat bereid was fors te in vesteren in het plan om een nieuwe kolo nie te stichten in Guyana. De bijnaam De Wilde Kust schrok hem blijkbaar niet af, maar hij had beter moeten weten. Goed voorbereid op wat de kolonisten te wach ten stond, was in die tijd niemand. Hartman was bereid te emigreren en één van de bestuurders te worden van de nieu we kolonie Orange. Wat hem bezield heeft om op zijn leeftijd als weduwnaar met drie jonge kinderen dit avontuur aan te gaan, weten we niet. Hij gaf alles op, zijn positie als dijkgraaf, zijn hofstede in Heerhugowaard, al zijn bezittingen en zijn geld en sleurde ook nog eens vijftig knechten en meiden mee uit Heerhugowaard en Niedorp in een uiterst onzekere toekomst. Hij stak zich diep in de schulden om deze onderneming te fi nancieren. De beoogde duizend nieuwe kolonisten werd niet gehaald. Uiteindelijk gingen er slechts een kleine 500 emigran ten scheep naar de nieuwe wereld. Op reis met knechten en vee Het tijdstip van emigratie was zeer slecht gekozen. Kort ervoor, in 1672, was aan Nederland de oorlog verklaard door Engeland, Frankrijk, Münster en Keulen. Die aanval, waarbij tweederde van ons land werd bezet, staat bekend in onze ge schiedenis als het rampjaar. Engeland, Münster en Keulen sloten kort erop vrede. 'OkitoiTKii'UftiilUJlilHj Prent van een vracht vaarder uil de 17e eeuw voor Medemhlik. Met een tiental van deze scheiten vertrokken de Waardse emigranten naar de nieuwe kolonie Orange. Vijfhonderd ko lonisten tezamen met honderd paarden, vier honderd koeien en nog eens drie duizend scha pen en geiten gingen aan boord. Voor die tijd een reusachtige onder neming.

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2013 | | pagina 27