R 24. Hoorn een landgoed in de nieuwe polder Heerhugowaard hadden. En dat waren niet de minste. De rijkste families uit de Hollandse regentenklasse waren er verte genwoordigd. Hartman van der Woude begaf zich met zijn verhuizing naar Heerhugowaard onder goed gezelschap. Hij behoorde immers ook tot de Hollandse regentenklasse. Hij ging dus voor die tijd in de Waard op stand wonen. Maar niet voor lang. De Staten van Holland vroegen Hartman van der Woude toe te treden tot een groep initiatiefnemers om een nieuwe kolonie te stichten in Guyana aan de noordkust van Brazilië. Dat gebied leek geschikt voor de tabaks- en suikerrietteelt, waarmee veel geld verdiend kon worden. De nieuw te stichten kolonie kreeg de naam Orange en zou gevestigd worden aan de rivier de Wiapoco (nu Frans Guyana gelegen in Zuid-Amerika, ten oosten van Suriname). Guyana was de naam van de noordkust van Brazilië. Rond 1500 werd deze door de Spanjaarden ont dekt. Zij vonden het land echter te onbe woonbaar om zich er te vestigen. Ze noemden het de Wilde Kust. De Fransen waren rond 1604 de eersten die er zich vestigden. Zij stichtten in 1637 de plaats Cayenne (nu hoofdstad van Frans Guyana). De Nederlanders kregen rond 1625 interesse in dit gebied en vestigden er de kolonies Essequibo, Demerary en Berbice. Namen als Fort Zeelandia, Fort esse00®0 Kijkoveral en plaatsen als Stabroek (nu Georgetown), Nieuw Amsterdam (nu New Amsterdam) en Nieuw Middelburg (nu Paramaribo) wijzen op Nederlandse vesti gingen. In 1667 werd de kolonie Suriname door de Nederlanders gesticht. In 1660 veroverden zij de Franse kolonie Cayenne. Daarna ging het bergafwaarts. De Engelsen en Fransen hebben de Nederlanders aan de Wilde Kust groten deels verdreven. Alleen Suriname is tot de vorige eeuw in Nederlandse handen ge bleven. De Nederlanders in de koloniën vormden geen eenheid. Nederland was geen eenheidsstaat, maar een republiek met zelfstandige provincies. Elke provin cie streefde zijn eigen belang na. Soms werkten ze samen, maar meestal becon curreerden ze elkaar, terwijl de Engelsen en Fransen als land een eenheid vormden. Een nieuwe kolonie Het plan voor een kolonie in Guyana kwam niet uit de lucht vallen. Het gewest Zeeland had in Guyana in 1667 al met succes een grote kolonie gesticht met als hoofdstad Nieuw Middelburg en het ja loerse Holland wilde niet achterblijven. Amsterdam trok de uitvoering van een nieuwe kolonie tot zich en ging op zoek naar geïnteresseerden die voldoende geld hadden om deze nieuwe kolonie te finan cieren. De bedoeling was zo'n honderd hoofd-geïnteresseerden over te halen mee te doen. Ieder was dan verplicht naar de nieuwe kolonie te emigreren en met zich mee te nemen: 'tien kloecke weerbare mannen, twee dienstmaagden, genoeg le vensmiddelen voor twaalf maanden, twee paarden, acht koe-beesten, zestig schapen en geiten en genoeg bewapening voor de dienstknechten'. Wilde een nieuwe kolo nie in die tijd voldoende levensvatbaar zijn dan was minimaal toch zo'n duizend personen een vereiste, liefst tweeduizend. Wervende folders, waarin over Guyana werd gesproken als een paradijs, moesten kapitaalkrachtigen overhalen, want de staat betaalde niets. Vrijwel elke activiteit werd in die tijd overgelaten aan het parti culier initiatief. SURINAME De Wilde Kust (Guyana) waar nu het huidige Suriname ligt. Alle grijs gekleurde ge bieden zijn Nederlandse koloniën geweest. Van links naar rechts: Essequibo, Demeraty, Berbice, Suriname en geheel rechts Orange. De Engelsen verdreven de Hollanders uit de eer ste drie kolonies links, tot de rivier de Corantijn en de Fransen verdreven de Hollanders uit het rechter gebied tot de ri vier de Marowijne.

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2013 | | pagina 26