bezat dus de grootste boerderij van Heerhugowaard, die hij zeer waarschijn lijk voor zichzelf had laten bouwen om streeks 1660. De boerderij lag op een terp met een watersingel eromheen. Wat weten we van deze Heerhugo- waarder? We komen Hartman van der Woude in de geschiedenis van Niedorp te gen als dijkgraaf van de Niedorperkogge. Vanaf 1673 was hij tevens schout van Opmeer. In Enkhuizen had hij zijn vrouw Margarita Blaeuhulck (1632-1662) leren kennen. Harman en Margarita trouwden in 1656 in Nieuwe Niedorp en gingen aan de Dorpsstraat wonen. Hier werd in 1657 hun eerste kind, Elisabeth, geboren. Anderhalfjaar later kwam er een zoon, Johannes en in 1661 volgde een dochter, Margarieta. In 1662 werd Harman door het overlijden van zijn vrouw weduwnaar. Hij hertrouwde niet. Zijn dochter Elisabeth (1657-1698) hield in die tijd een dagboek bij en dat is voor ons bewaard gebleven. Daarin laat zij weten dat haar vader in 1667 toestemming kreeg van het Heerhugowaardse polderbestuur om een gracht om zijn hofstede aan de Middenweg in Heerhugowaard-noord aan te leggen. Dat zij hun boerderij een hof stede noemt, duidt erop dat het hier ging om een boerderij met een gezamenlijke behuizing voor de eigenaar en de pachter. In 1668 verhuisde Hartman van der Woude met zijn kinderen naar de boerde rij het Toornhuis, later genoemd Torenburg in Heerhugowaard-noord. Op stand wonen in de Waard Het was in die tijd onder regenten mode om op het platteland een eigen boerderij te bezitten. Hartman van der Woude was ongetwijfeld op de hoogte welke regenten uit steden als Amsterdam, Alkmaar en Een foto uit de jaren ze stig van de vorige eeuw van Heerhugowaard- noord met zicht op de R.K. kerk aan de Middenweg. De eerste huizen van de nieuw bouwwijk zijn al te zien. Midden op het nog lege veld rechts van de kerk heeft de boerderij Torenburg gestaan.

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2013 | | pagina 25