BEWONERS TORENBURG EERSTE WAARDSE EMIGRANTEN JC Het drama aan de wilde kust Emigreren is van alle tijden, hoewel onze geschiedenis ook zijn eeuwen gekend heeft dat men een leven lang het eigen dorp niet uitkwam. Emigreren naar landen buiten Europa behoort, historisch gezien, tot de moderne tijd. Gewoon is het nooit geweest. Het waren perioden waarin mensen op drift raakten door crisis, oorlog, hongersnood of door slechte economische vooruitzichten. Zo'n emigratiegolf was er ook eind negen tiende eeuw. De landbouwcrisis bracht velen tot de conclusie dat het leven elders waarschijnlijk beter zou zijn. Ook in Heerhugowaard. De meeste emigranten vertrok ken naar Noord-Amerika, zoals de familie Oukes van de boerderij le Kil 9, Snelten van de 3e Kil 7, Molenaar van Middenweg 192, Van Duin van Middenweg 417 en Blokdijk van Molenweg 6, om maar enkele Heerhugowaardse families te noemen. De tweede emigratiegolf kwam na de Tweede Wereldoorlog. De lijst Heerhugowaarders die naar Canada, Noord-Amerika, Brazilië, Australië en Nieuwe-Zeeland emigreerden is lang: Jan en Paulus den Hartigh, Arie Stuijt, Jacob Vethaak, Klaas Glas, Cor Scholten, Jan Weel en Gert en Piet de Wit. Teveel om op te noemen. Ze hadden alle maal een reden om Heerhugowaard te verruilen voor het verre onbekende. Emigreren is altijd een avontuur geweest, met succes, maar soms ook een verhaal zonder goed einde. Dit verhaal gaat over de eerste Heerhugowaarder waarvan bekend is dat hij emigreerde naar een ver land over zee, naar Amerika. Hij was de bewoner van de boerderij Torenburg aan de Middenweg 543 in De Noord. Het gebeurde in 1676 Grootste hofstede De boerderij Torenburg verbrandde in 1930. Deze even ten noorden van de kerk gelegen stolp werd niet herbouwd. Het erf bleef enkele jaren onaangeroerd met al leen de resten van de boerderij in de grond. Nu ligt hier een nieuwbouwwijk met de straten Rozenhoutstraat, Toren burgstraat en Lelyhofstraat. In 1932 wer den de resten opgeruimd. De verwijdering van de oude fundamenten trok de nodige aandacht. Zij bleken zich veel verder uit te strekken dan de in 1930 verbrande boerderij, wat erop wees dat er voorheen een veel grotere boerderij moet hebben gestaan. De Alkmaarse historicus J. Belonje was bij de opgraving aanwezig en uit zijn verslag hierover blijkt dat hij de resten dateerde uit de zeventiende eeuw. Het oorspronkelijke Torenburg was dus een grote boerderij, gebouwd kort na de drooglegging van Heerhugowaard in 1631. Uit de Heerhugowaardse lijst van het Haardstedengeld uit 1665 blijkt dat de ei genaar van Torenburg Harman Hartman van der Woude (1621-1677) was. De grootte van elk pand werd voor de onroe- rendgoedbelasting indertijd uitgedrukt in het aantal haardsteden. Een haardstede was de plaats waar vuur kon worden ge maakt voor verwarming. De meeste boer derijen hadden er twee, een haard voor in de boerderij en een achterin. De boerderij van Hartman van der Woude had er maar liefst zes, een ongekend groot aantal. Hij Tekst: Henk Komen Situatie rond 1817 aan de Middenweg in Heerhugowaard-noord met links de boerderij Lefyhof en rechts Torenburg (Middenweg 543), toen de grootste boerderij van Heerhugowaard, ge bouwd door Hartman van der Woude omst reeks 1660. Middenweg 523 Lelyhof gebouwd vóór 1665 herbouwd In 1691 Middenweg 543 Torenburg gebouwd vóór 1665 herbouwd in 1893 verbrand In 1930 C45 Middenweg (situatie plm. 1817)

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2013 | | pagina 24