Polderbode Hij was door het college ingezworen en stond in dienst van het bestuur. Het moest een bekend en "waardig"ie- mand zijn, mocht vrij reizen in opdracht van het polderbestuur en bezorgde meest al stukken van het bestuur. Deze perka menten documenten zaten opgerold in een bodebus. De bodebus had een schild je van de plaats of polder waar het van daan kwam. In Heerhugowaard was de bus van zilver, met het wapen van Heerhugowaard, twee meermannen met aan hun mond de hoorn des overvloeds en de zeegod Neptunus met een drietand, zittend op een schelpenwagen. In sommige gemeenten had de bode ook de functie van veldwachter en deurwaar der. Hoewel men geen aanspraak kon ma ken op dit ambt, werd het vaak vererfd van vader op zoon. Dijk en schepengerecht In de Heerhugowaard was er in eerste in stantie geen mogelijkheid om onroerend goed over te dragen omdat dit in een rechtsgebied moest gebeuren waarin het land lag. Vanaf 1631 werd de dijkgraaf en de heemraden door de Staten het recht toegesproken deze transporten af te han delen. In 1637 werd door de Rekenkamer de ho ge en de lage jurisdictie aan de polder ge schonken en dijkgraaf mr. Jan van Veen werd toen tot baljuw benoemd. Hij werd dus belast met de ordehandhaving, en misdaadbestrijding van de polder. In we zen was hij geen rechter maar oordeelde samen met de schepenen en hij waakte over de objectiviteit van de rechtbanken. Omdat de meeste schepenen in de begin tijd aan de polder jurist van beroep wa ren, zou de rechtspraak geen problemen hebben opgeleverd. Het dijkgerecht hield zich grotendeels be zig met de verhoudingen tot de omringen de polders en steden want niet iedereen dacht baat te hebben bij het oprichten van de nieuwe polder, zoals de stad Hoorn. Ook werden wanbetalers veroordeeld als zij hun polderbelasting niet betaalden. De landerijen werden dan openbaar ver kocht. Het schepengerecht nam de civiele taak van het gerechtelijke bestuur voor zijn re kening. Zo werden voor het college o.a. huwelijken gesloten en testamenten ge passeerd. Ook lette het college erop sa men met de voorzanger van de Grote Kerk in Alkmaar en secretarissen van de omliggende dorpen) dat de huwelijksaan kondigingen voor de polder correct wer den aangekondigd. Misdadigers uit de polder werden door het schepengerecht veroordeeld. Een 15 jarige dienstmaagd werd veroordeeld tot het afhakken van haar hand en dood door Rechts: Jonkheer Mr. C. van Foreest was van 1786 tot 1787 baljuw en dijkgraa f van Heerhugowaard Links: Jan Adriaensz. Leeghwater, 1575 - 1650 Hij werkte wee aan de voorbereidingen voor het droogmaken van de Heerhugowaard

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2013 | | pagina 20