Met in het gebied aanwezige cultuurhistorische waarden en in de grond aanwezige of te ver wachten monumenten rekening is gehouden. De bedoeling van de wetgever is om meer algemene borging van cultuurhistorische waarden vooraf in het proces van de ruimtelijke ordening te bren gen, waardoor vermindering van sectorale regel geving achteraf mogelijk is. Een verschuiving dus van monumentenbeleid naar ruimtelijk be leid. Het is dus belangrijk dat erfgoedbelangen en cultuurhistorische waarden worden ingebracht in het ruimtelijk beleid. Erfgoed wordt daarmee een belangrijke factor in ruimtelijke kwaliteit. Het is belangrijk om tijdig zicht te hebben op: de waarden en kwaliteiten die er zijn (weten wat je hebt!) de belangen, de wensen en de ambities die spe len rond het lokale erfgoed (weten wat je wilt!). Kennis. Weten watje hebt, begint natuurlijk met het ver zamelen van kennis. Gelukkig zijn er in de loop van de jaren veel boeken en artikelen over de ge schiedenis van deze polder geschreven. Deze pu blicaties worden door veel mensen met groot ple zier gelezen. Maar het is ook belangrijk om de beschikbare kennis naar buiten toe zichtbaar te maken en zichtbaar te houden. En daar willen wij als gemeente graag in investeren. Dat doen we bijvoorbeeld door routes te ontwikkelen. In mei worden een wandelroute en een erfgoed fietsroute gepresenteerd. Dat doen we multimedi aal: mooi uitgevoerde routegidsen, via de websi te en met Apps. Ambitie. Weten watje wilt, wordt met ambities, doelen en taakstellingen vastgelegd in visiedocumenten zo als een structuurvisie en erfgoednota. De realisa tie wordt vastgelegd in agenda's, uitvoerings- en werkprogramma's en bestemmingsplannen. De structuurvisie is het instrument waarin erfgoed beleidsmatig een plek dient te hebben. Wat in de structuurvisie wordt geregeld is na bestuurlijk akkoord vastgesteld. In de uitvoeringsparagraaf van de structuurvisie wordt bovendien helder hoe het beleid gerealiseerd gaat worden en welke strategie de gemeente volgt. De structuurvisie is het kader voor de verdere uitwerking van het ruimtelijk beleid in het bestemmingsplan. Het bestemmingsplan is vervolgens een meer juri disch technisch uitvoeringsinstrument waarin wordt geregeld hoe zaken die in de structuurvi sie zijn bepaald worden ingericht, ontwikkeld en geborgd. Het erfgoedhuis. In de toekomst is in het erfgoedbeleid een aan tal onderdelen te herkennen. Naast de traditio nele (steden)bouwkundige waarden worden de archeologische en historisch geografische waar den steeds belangrijker. Met de verschuiving naar de verankering in het ruimtelijk be leid zal het erfgoed straks in te delen zijn in: waardevast erfgoed (met monumentenstatus) waardevol erfgoed (bescherming door bepa lingen in het bestemmingsplan). Ook het bepalen van de gemeentelijke ambitie bepaalt straks hoe stevig het erfgoedhuis is. Samenwerking. Gelukkig zijn er veel organisaties die het Heerhugowaardse erfgoed een warm hart toe dragen of daar zelfs hun kerntaak in hebben. En behalve professionals zijn daar ook veel vrijwil ligers bij betrokken. Zonder hun inzet, soms al gedurende vele jaren, zou het erfgoed er slech ter voorstaan dan nu gelukkig het geval is. Voor het Heerhugowaardse erfgoed werken de Stichting Den Huijgen Dijck, de Stichting Historisch Heerhugowaard, Bibliotheek Kennemerwaard, de Stichting Behoud Praalgraf Veenhuizen, het Regionaal Archief, de Cultuur compagnie en de Gemeente Heerhugowaard al enige tijd samen. Die samenwerking is zicht baar gemaakt door de officiële oprichting van het Platform Erfgoed Heerhugowaard in maart 2013. Het platform wil door middel van lezin gen, workshops, excursies, Open Monumenten Dag en andere activiteiten het lokale erfgoed breder bekend maken bij een groot publiek. ArcHtoiofbcbc Hlstonecb (Bladen) irnch geograftectoe bouwkundige waai der «aarden wBftftiorv Wuim—I erfgoed: bijzonder mét beschermde status Gerlof Kloosterman is Beleidsmedewerker erfgoed Gemeente Heerhugowaard

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2013 | | pagina 17