kwaliteit. Daar is in de gemeente al ervaring mee opgedaan. Met het instrument culturele planolo gie (voorbeeld toegepast in het ontwerp van het Park van Luna) worden zowel cultuurfactoren als cultuuractoren in ruimtelijke ordeningsprocessen ingebracht. Met de vormgeving van de routes kan de historische structuur van de droogmakerij en daarmee de kwaliteit van het landschap wor den versterkt. Er zijn nu verschillende routes: Van Veenhnizen tot Vinex, de Monnmentenroute, de Kerkenroute en de Waertse Ronde. Er wordt gewerkt aan: uniforme boomlinten op ontgin ningsassen en verbindingswegen (de Lintenvisie Heerhugowaard Zuid), de toegankelijkheid van de dijken voor fietsers (de Westdijk), en het ver sterken van de beeldkwaliteit van de West-Friese Omringdijk. Uitvoering. De wet- en regelgeving van de gemeente Heerhugowaard op het gebied van cultuurhistorie ligt in hoofdzaak vast in de erfgoedverordening en de archeologienota. Op grond van de veror dening zijn de gemeentelijke monumenten vast gesteld. De basis hiervoor is de door de Werkgroep Monumenten Heerhugowaard opge stelde monumenteninventarisatie. Uit de inventa risatie zijn 50 panden geselecteerd als gemeente lijk monument en zijn de overige in de lijst met beeldbepalende panden opgenomen. Naast de ge meentelijke monumenten staan er nog vijf rijks monumenten en één provinciaal monument op het grondgebied. De adviesfunctie op het gebied van monumenten wordt uitgevoerd door de mo numentenadviescommissie van de WZNH (Adviescommissie voor ruimtelijke kwaliteit uit Alkmaar). Behalve de monumenten op basis van de erfgoedverordening hebben we ook al enige tijd een archeologienota. Hierin zijn de archeolo gische waarden en verwachtingen opgenomen en wordt voorgeschreven welke verplichtingen de vergunning aanvrager heeft op het gebied van ar cheologie. Op de beleidskaart zijn de verwach tingswaarden weergegeven. De archeologische regimes worden nu opgenomen in de bestem mingsplannen. Mensen bewust maken van ons erfgoed Links boven: de Groenedijk Midden: schoolklas bezoekt opgravingslocatie De Horst onder: middeleeuwse voonverpen in Veenhnizen

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2013 | | pagina 16