landsvrouwen, het Katholieke Vrouwen gilde en de Christelijke vrouwenvereni ging, samen verenigd in de Stichting Samenlevingsopbouw namen het initiatief om een Openbare Bibliotheek op te rich ten. Het licht werd op groen gezet door de "Streekverbetering", een project met sub sidie, en men kon aan het werk. In 1965 telde Heerhugowaard ca.8.000 inwoners. Afgevaardigden van de drie verschillende zuilen werden door de Provinciale Biblio theek Centrale (P.B.C.), het overkoepe lend orgaan van het bibliotheekwezen, uitgenodigd om de mogelijkheden te be spreken. Er werd een voorlopig bestuur samengesteld uit afgevaardigden van de drie zuilen. Op 4 april 1966 was de Openbare Bibliotheek Heerhugowaard een statutair feit. Verschillende bibliotheken werden be zocht om ideeën op te doen. Er ging een paar jaar overheen voor alles in kannen en kruiken was. De gemeente was een be langrijke medespeler in het geheel. In de overgangsfase werd Heerhugo waard bezocht door de bibliotheekbus. De bibliotheekbus was een initiatief van de P.B.C. Die ging van de stelling uit: "Ieder dorp, hoe klein ook, moet voorzien worden van lectuur". Deze "bibliobus" stopte op afgesproken plaatsen. Ondertussen gingen de werk zaamheden door om een permanente bi bliotheek van de grond te krijgen. De ge meente had een noodgebouw over en ook een plekje grond, naast het vroegere groentebedrijf van Maarten Kooy aan de Middenweg. Opening vond plaats op 10 september 1966.Voor de inrichting ge bruikte de gemeente oude spullen uit het gemeentehuis. Zo stond er in de biblio theekruimte, die uit één vertrek bestond, de lange eikenhouten tafel met raadzetels. Deze deed dienst als leestafel. De uitle ning vond plaats achter een afgedankt bu reau. Het was een succes! De eerste week werden er 700 leden ingeschreven, en binnen enkele maanden had de biblio theek 1.000 leden. Er was 1 bibliotheca resse in dienst, bijgestaan door 6 vrijwil lige medewerksters. Het Kruis kreeg ook een filiaal, op de zolder van het dorpshuis, maar dit bleek niet levensvatbaar. Hoe ging het verder in De Noord? In 1968 werd de uitleenpost in de Noord erkend als "filiaal" van de openbare bibli otheek Heerhugowaard en werd daarmee gefinancierd door het Rijk en de gemeen te. In datzelfde jaar werd er ook een nieuw bibliotheekgebouw geopend op de Middenweg 537A. Dit werd officieel ge opend op 26 oktober door de toenmalig burgemeester mr. A.F. Molleman. De bibliotheek had nu veel ruimte! Voor die tijd een grote bibliotheek met veel Boven De eerste permanente vestiging van de biblio theek in het centrum werd geopend in 1966 Onder In 1982 werd in De Noord een nieuw ge bouw in gebruik geno men waarin o.a de bi- blioheek werd gevestigd

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2012 | | pagina 6